Çamaşır makinesi program seçim düğmesinde kullanıcıların kalite algısını etkileyen temel faktörleri belirleme
Identifying basic factors affecting users' perception of quality in washing machine program selector
- Tez No: 378324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÖKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Tüketici elektroniğinde fonksiyonelite ve dayanıklılık esasları hemen hemen tüm üründe aynı seviyeye ulaşmış ve daha önceleri göz önünde bulundurulmayan birtakım ayırdedici değişikliklerin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Ayrıca teknolojik tasarımın hızla ilerlemesiyle insanların kontrol edeceği değişken sayısı artmış, buna karşın insanların algısal kapasitesinde herhangi bir ilerleme olmamıştır. Dolayısıyla teknolojik olarak kapsamlı ve detaylı ürünlerde kullanılabilirlik sorunu ve kalite algısı gözlemlenmiştir. Yapılan bu çalışmada döner düğme ve çevre birimlerini kullanan tüketicilerin kalite algısınınsayısallaştırılması hedeflenmektedir. Bu amaçla ön çalışmada oldukça önemli olduğu anlaşılmış olan döner düğme ve çevre birimleri ile algısal kalite ilişkisi ve kullanılabilirliği incelenmektedir. Hazırlanmışolan deney prototipi, üzerine farklı döner düğme başlarının takılabileceği bir şaft ve bu şaftın arkasında, normal şartlarda kullanıcının alması beklenen haptik geribildirimleri yaratabilecek olan DC motor,tork sensörü, kontrol ünitesi ve deney yazılımından oluşmaktadır. Döner Düğme özelliklerin çıkarılması için bilgisayar destekli ölçme sistemi gerçekleştirilmiş, bu özellikler kütüphane olarak saklanmıştır. Hazırlanan senaryolar, kullanıcı etkileşim laboratuvarı şartlarında belirli bir kullanıcı grubu ile test edilmiş, elde edilen veriler ve geri bildirimler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In consumer electronics, functionality and durability basis reach same level almost all product and this causes some new distinctive changes. Also, number of variants controlled by humans is increased by technological movement, although there is no improvement in the human sensory capacity. Therefore, the quality perception and utilization problems of techonologically comprehensive goods are monitored. This study focuses to numerize the consumer quality perception who uses rotary knob and peripherals. To do that, rotary knob, which is shown very important by pre-studies, peripherals and utilization is examined. Prepared experiment prototype is constructed with a shaft installed with different rotary knob title, DC engine, which is created by users' haptic feedback, torque sensor, control unit, and experiment software. In order to show the properties of rotary knob, computer supported measurement system is created supported and these properties are kept in a library. Prepared scenarios are analyzed with the datas and feedbacks which are collected from a particular user group under user interaction laborator circumstances.