MDF proses atıksularından su ve lif geri kazanımı için membran prosesin geliştirilmesi
The project of recycling of water and fiber from MDF process wastewater
- Tez No: 378323
 - Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KESKİNLER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
 - Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 61
Özet
MDF (Medium Density Fiberboard) üretimi çeşitli üretim basamakları içeren ve üretim esnasında oldukça fazla su tüketimine ihtiyaç gösteren bir endüstri dalıdır. Suyun önemli bir kısmı reçine yapımı, soğutma kulelerinde, yonganın liflendirilmesi için buhar üretimi ve kullanma suyu ihtiyaçlarında kullanılmaktadır. Atıksular da ünite temizlik suları ve özellikle MDF üretimi sırasında refiner bölümünden gelen sulardır. Refiner atıksuları yüksek KOİ değerine sahip olup, önemli miktarda süspanse katı içerir. Söz konusu atığın organik içeriği selüloz, lignin, tanin ve hemiselülozdan oluşmaktadır. MDF üretiminde Refiner Ünitesinden kaynaklanan bu atıksular KOİ değeri 16000 mg/l ve (AKM) askıda katı madde miktarı 7000 mg/l civarındadır. Bu atıksuların içermiş olduğu tanin vb. organik maddelerin konvansiyonel arıtma tesisinde bakteriler üzerinde toksik etki yaptığı bilinmekte ve önemli ammonifikasyon problemlerinden dolayı mevcut arıtma tesisinin performansı olumsuz etkilenmektedir. Bu olumsuzluklar sürdürülebilir bir MDF üretimini sınırlandırmaktadır. Bu tez çalışması, refiner atıksuların konvansiyonel arıtma tesislerinde arıtılması yerine membran teknolojisi kullanılarak su ve lif (hammadde) geri kazanım prosesi geliştirilmesidir.
Özet (Çeviri)
The production of MDF (Medium Density Fiberboard) is an industrial area which contains different production steps and needs excess consumption of water. The most of the water is used in production of resin, cooling tower, production of steam for refining chips. Wastewater is coming from the Refiner Unit during the production of MDF and cleaning operations. Refiner wastewater contains high COD (Chemical Oxygen Demand) and suspended solids value. The organic content of the wastewater are cellulose, lignin, tannin and hemicelluloses. The wastewater from refiner unit has got the 16.000 mg/l COD and 7.000 mg/l suspended solids value approximately. It is known that the organic content such as tannin has the toxic effect on bacteria in conventional wastewater treatment plant and negative effect in treatment capacity of wastewater treatment units because of the ammonification problems. The negativity is to limit the sustainability of MDF production. The target is to develop a project of recycling of water and fiber by using the membrane technology instead of treating the wastewater in conventional treatment plants in this thesis.