Zerdeçaldan kurkuminlerin ekstraksiyonu ve kurkuminin voltametrik davranışının çeşitli elektrotlarla incelenmesi
Extraction of curcuminoids from turmeric and voltammetric behaviour of curcumin with various electrodes
  1. Tez No: 378325
  2. Yazar: GÖKSU BASMAZ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. NACİYE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Antioksidanlar serbest radikallerin daha kararlı kimyasal yapılara dönüşmesinde rol oynarlar. Özellikle son yıllarda fenolik antioksidanlar üzerine araştırmalar hız kazanmıştır. Kurkumin antioksidan özellik gösteren doğal fenolik bir bileşiktir. Kurkuminin özellikle baharatlarda bulunduğu spektroskopik ve kromatografik metodlar ile belirtilmiştir. Zerdeçal, kurkumin açısından zengin bir baharattır. Elektoanalitik yöntemlerin tayin sınırları değerlerinin düşük, bazı spektroskopik metodlara göre daha hızlı ve maliyetinin daha uygun olması analiz metodu olarak tercih edilmesinde etken olan faktörlerdir. Voltametrik yöntemler antioksidan analizi için tercih edilen yöntemler arasındadır. Dönüşümlü voltametri (CV), diferansiyel puls voltametri (DPV) ve kare dalga voltametri (SWV) uygulamaları antioksidanların özelliklerinin incelenmesinde kullanılmaktadır. Bu çalışmada Latince adı Curcuma longa olan zerdeçal bitkisinden kurkumin ve türevleri (kurkuminoidler) ekstrate edilmiştir. Analitik saflıkta standart, %65 saflıkta kurkumin ve ekstrakte edilen kurkumininoidlerin elektrokimyasal davranışı incelenmiştir. Zerdeçaldaki kurkuminoid miktarının elektrokimyasal olarak belirlenmesi hedeflenmiştir. Elektrokimyasal metodlardan dönüşümlü voltametri ve diferansiyel puls voltametrisi kullanılmıştır. Voltametrik analizlerde üç elektrotlu elektrokimyasal hücre kullanılmıştır. Çalışma elektrodu kenar düzlem pirolitik (EPPG), camsı karbon (GC) ve altın (Au) elektrot olan elektrokimyasal hücreler ile uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Ayrıca yüksek pik akımı değerlerine ulaşabilmek için çalışma elektrodu olarak altın nanopartiküller (AuNPs) ile modifiye edilmiş altın elektrot ve tek duvarlı karbon nanotüpler (SWCNTs) ile modifiye edilmiş camsı karbon elektrot kullanılmıştır. Referans elektrot gümüş/gümüş klorür (Ag/AgCl) ve doygun kalomel elektrot (SCE), indikatör elektrot olarak platin tel kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Antioxidants are the species that have a role to change free radical groups to more stable forms. Researches on phenolic compounds having antioxidant properties are increased in recent years. Curcumin is a natural phenolic compound which has antioxidant properties. It was shown by spectroscopic and chromatographic applications that curcumin is found in spices and turmeric is a curcumin rich spice. Electroanalytical methods in addition to having low detection limits and being faster than some other spectroscopic methods, they require less budge as well. These advantages make the electroanalytical methods favorable. Voltammetric methods are one of the preferred methods for antioxidant analysis. There are antioxidant analysis applications of votammetric methods. Cyclic voltammetry (CV) , differential pulse (DPV) and square wave voltammetry (SWV) are used to understand antioxidant properties. In this study, curcuminoids extracted from turmeric which has a latin name Curcuma longa. Analytic standard, 65% purity curcumin and extracted curcuminoids electrochemical behaviour investigated. The aim is electrochemical determination of curcuminoids from turmeric. Cyclic voltammetry and differantial pulse voltammetry were used for electrochemical analysis. A three electrode electrochemical cell was used for voltammetric analysis. Edge plane pyrolitic graphite (EPPG), glassy carbon (GC) and gold (Au) were used as a working electrode. To obtain higher peak current, gold electrode modified with gold nanoparticles (AuNPs) and glassy carbon electrode modified with single walled carbon nanotubes (SWCNTs). Silver/silver chloride (Ag/AgCl) electrode and saturated calomel electrode (SCE) were used as a reference electrode. Pt electrode was used as a counter electrode.