Kendiliğinden biraraya gelen yapıların organik elektronik aygıtlarda bazı uygulamaları
Some organic electronic devices applications of self-assembled systems
- Tez No: 378327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ BERBER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Physics and Physics Engineering, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Elektronikte kullanılan organik sistemler son yıllarda yoğun bir şekilde çalışılmaktadır. Bu tez çalışması organik elektronik aygıt yapımı ve kendiliğinden bir araya gelen tek katmanların (KBT) organik aygıtlara uygulanması üzerinedir. İlk başarılı çalışması yapılan ve uygulama alanları geniş organik elektronik aygıtlardan olan elektrokromik aygıt (ECD), organik ışık yayan diyot (OLED), organik alan etkili transistor (OFET) ve organik ışık yayan transistör'ün (OLEFET) birer örneği laboratuar ortamında yapılmıştır. Bu aygıtlardan ECD aygıtta renk değişimi, yanıt süresi ve renk verimliliğini arttırmaya yönelik olarak, iletken jel içerisine karbon nanotüp ile katkılandırılma yapılmıştır. İkinci olarak P3HT polimeri kullanılarak OFET aygıtta OTS molekülü kullanılarak KBT ile iyileştirmesi yapılarak elektriksel karakterizasyonu yapılmıştır. Daha sonra jel ile MEH-PPV ve MDMO-PPV ışık yayan polimerleri ile P3HT yarıiletkeni ile jel dielektrik arakatmanlı OFET aygıtın elektriksel karakterizasyonu yapılmıştır. Son olarak kanal uzunluğunun azaltıldığı dikey tip OFET referans alınarak MDMO-PPV'li OLEFET yapılıp karakterize edilmiştir ve kuvvetli lüminesans gözlenmiştir. Bu çalışmalardan güçlü bir ışık verimi elde edilip aygıtlarda KBT kullanımının cihazın verimliğinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Studying on organic systems used in electronics has been growing rapidly in recent years. In this thesis production of organic electronic devices, self-organized organic systems, applications of self-assembled monolayer to organic devices are studied. Electrochromic Devices (ECD) such as organic Light-Emitting Diodes (OLED), Organic Field-Effect Transistors (OFET), and Organic Light-Emitting Transistors (OLEFET) have wide range of applications. During this study this devices are successfully produced in laboratory. In first for the ECD the color change in device, response time, and to increase efficient of color by doping carbon nanotubes to the conductive jell are studied. Secondly for the making light emitted organic transistor two kind apparatus produced first ruthenium complex molecule is used as a organic light emitting diode then using Poly [(9,9 - dioctylfluorenyl-2,7 - diyl)-co-bithioph main] (F8T2) semiconductor light emitting polymer, as a polymeric light-emitting transistor (PLED) . Making OLED and PLED were preparation work for OLEFET. A well known strong and light-emitting polymer Poly [2 - methoxy-5 - (2 - ethylhexyloxy) - 1,4 - phenylenevinyl main] (MEH-PPV) and Poly[2-methoxy-5-(3′,7′-dimethyloctyloxy)-1,4-phenylenevinylene] (MDMO-PPV) is used as a thin film obtained by spin coating technique, and self-assembled polymer (SAM) are used between dielectric-semiconductor as an regenerative intermediate layer then OLED and OLEFET are produces. The studies done in Physics Laboratory at Gebze Institue of Technology and from the studies a powerful light output from the devices and good device stability are obtained.