Görüntü işleme yöntemleri kullanılarak taklit elektronik malzemelerin belirlenmesi
Detection of counterfeit electronic components using image processing methods
  1. Tez No: 378344
  2. Yazar: ÖNDER ŞİŞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bilgi ve teknoloji çağının sürekli gelişmesi paralelinde, dünya elektronik malzeme üretimi hacimleri de büyümüştür. Bu büyüyen sektörde milyar dolarla ifade edilen kar oranları, taklit malzeme üretiminin artmasındaki en büyük faktör olmuştur. Dünya piyasasında artan taklit elektronik malzeme oranı ciddi bir sorun haline gelmiştir. Tez çalışmasında, empedans eğrilerini kullanarak, daha önceden belirlenen bazı malzemelerin görüntüleri üzerinde görüntü işleme teknikleri ve aynı malzemelerin termal görüntüleri kullanılarak taklit elektronik malzemelerin belirlenmesi için çalışmalar yapılmıştır. Yapılan bu çalışmaların her biri taklit elektronik malzeme belirlemede olumlu sonuçlar vermiştir. Ayrıca elde edilen sonuçlar kullanılan her üç yöntemin de birbirini desteklediğini göstermiştir. Sağlıkta ve milli güvenlikte kullanılan taklit malzemeler telafisi olmayan sonuçlar doğurabilir. Diğer alanlarda ise milli servet kaybına sebep olacaktır. Bu durumlar taklit elektronik malzemelerin belirlenmesinin önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In parallel with the continuous development of the information and technology age, grew up in the world of electronic components production volumes. This growing industry billions of dollars in profit rates, have been the biggest factor in the production of counterfeit materials. The world market has become a serious problem, the increasing rate of counterfeit electronic components. In thesis, using impedance curves, a predetermined image processing on the images of some materials and counterfeit electronic materials by employing the same material as the thermal images have been studied to determine. Each of these studies have yielded positive results in determining counterfeit electronic materials. Also, all three methods used to obtain the results also showed that support one another. Counterfeit materials used in national security and medical sector may result in irreversible. In other sectors will result in the loss of national wealth. This case illustrates the importance of the identification of counterfeit electronic materials.