Kodlu uyarım tekniği ile ultrasonik görüntüleme
Coded excitation ulrtasound imaging
- Tez No: 378350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ŞAKİR BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Ultrason görüntülerinin kalitesini belirlemek için çözünürlük ve nüfuz derinliği önemli parametrelerdir. Kodlu uyarım tekniği bu parametreleri iyileştirmek üzere kullanılmaktadır. Kodlu uyarım tekniği radarda yaklaşık 50 yıldır başarıyla kullanılmakta ve birkaç 10 yıldır ultrasonik görüntüleme sistemlerinde de kullanılmaktadır. Bu çalışma kapsamında, tıbbi ultrasonik görüntülemelerde, modülasyonlu sinyallerin uygulanabilmesi ve kodlu uyarım için uygun yöntemler incelenmektedir. Bu yaklaşımda ultrason dönüştürücülerinde, basit geleneksel darbe uyarımı kullanmak yerine kodlanmış uyarım düzeni kullanılmaktadır. Böylece görüntü kalitesi ve nüfuz derinliği artırılmaktadır. Sonuç olarak bu yöntemde sinyal-gürültü oranı (SNR), önceki darbe yöntemi ile karşılaştırılmış ve kullanılan yöntemlerin anatomik fantomlar üzerindeki etkisi simule edilmiştir. Simülasyon sonuçları, kodlu uyarımın üstünlüklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Resolution and penetration are important parameters to define the quality of ultrasonic images. Coded excitation technique is used to increase these parameters. Coded excitation technique has been successfully used in radar for 50 years and it has been used in ultrasonic imaging systems for more than 10 years. In this study, in medical ultrasonic imaging, suitable methods are investigated for application of modulated signals and coded excitation. In this approach, coded excitation is used in ultrasonic transducers instead of pulse excitation. Thus, image quality and penetrarion are increased. As a result, signal to noise ratio (SNR) is compared between coded excitation and pulse excitation, and simulations are done on phantom data. Simulation results show that coded excitation has some superioties.