Serbest taklit yöntemi ile atılan sahte imzaların grafometrik özelliklerine dayalı biyometrik imza doğrulama sistemi ve analizi
Biometric signature verification system and analysis based on graphometric characteristic of fake signatures put via free forgery method
- Tez No: 378351
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSEL YALÇIN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Bilişim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 146
Özet
İmza yer aldığı metnin o kişi tarafından bilinip onaylandığını, bu belgenin doğuracağı hukuki sonuçları kabul ettiğini belirten, kişiyi alacak, borç ya da taahüt altına sokan ayırt edici bir işarettir. İmza da tıpkı DNA, parmak izi, retina izi ve ses gibi kişiye ait belirli ayırt edici özellikleri taşıyan bir biyometriktir. Bu tez çalışmasında imza taklit yöntemlerinden biri olan serbest taklit yöntemi ile atılan sahte imzaların doğruluğunun belirlenmesinde grafometrik yöntemlerin başarısının belirlenmesine yönelik bir biyometrik sistemin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 19 kişiye ait gündelik hayatta kullandıkları imza örnekleği elde edilmiştir. Elde edilen 19 kişiye ait imzanın serbest taklit yöntemi ile sahteleri oluşturulmuştur. Çalışmada 285 gerçek, 285 taklit edilmek suretiyle oluşturulmuş sahte imza olmak üzere toplam 570 imza kullanılmıştır. Bu 570 imzaya ait 11 farklı istatistiksel özellik hesaplanarak imzalara ait öznitelik vektörleri oluşturulmuş ve farklı k, komşuluk değerleri için KNN yöntemi ile gerçek ve sahte imzalara ait test imzalarının doğrulanması işlemi gerçekleştirilmiş, elde edilen sonuçlara çalışmanın sonunda yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The signature is a distinctive sign indicating where it is located that the text is known and approved by the owner of signature, the legal results of the document are accepted, and it is a sign which put its owner under asset, liability or commitment obligation. Just like DNA, fingerprint, retina print or voice, also the signature is a biometric containing distinctive characteristic of the individual. In this study, by collecting daily-life signature samples of 19 individuals, a database was established, and the database consists of 285 real and 285 fake, a total of 570 signatures. By calculating 11 statistical characteristics belonging to those 570 signatures, the attribute vectors were computed, and for different k (neighborhood) values, the verification of test signatures of real and fake signatures has been carried out with KNN method. The results obtained are represented at the end of the study.