Yapay zeka tekniği ile arama motoru optimizasyonu analizi yapan akıllı web site
The smart website performed search engine optimization analysis by artificial intelligence technique
  1. Tez No: 378358
  2. Yazar: ALİ KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSEL YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bilgisayar biliminin vazgeçilmezlerinden biri olan internetin insan hayatındaki önemi gün geçtikçe daha da artmaktadır. İnternet insanların birçok ihtiyacına cevap verebilecek büyük bir teknoloji ağı haline gelmiştir. Buna bağlı olarak internet üzerinde yapılan reklam, ticaret ve birçok iş alanı hızla gelişmektedir. Gelişen ve büyüyen bu ağda bilgiye ulaşmak karmaşıklaşmış ve kullanıcılar her gün onlarcası açılan sitelerin hızına yetişmez hale gelmiştir. Bu noktada kullanıcıların en büyük yardımcısı arama motorlarıdır. İnternet trafiğinin büyük bir kısmı arama motorları tarafından sağlandığı düşünüldüğünde kullanıcıların erişmek istediği sitelere yönlendirmede önemli araçlar olmuşlardır. Arama motorlarının bu denli önem kazandığı günümüzde arama motorlarında üst sıralarda çıkmak ve daha çok kullanıcıya hitap edebilmek için web siteleri arasında rekabet artmıştır. Bu rekabetteki en önemli unsur ise arama motoru optimizasyonudur (SEO). Bu çalışmada bilgisayar biliminin yeni ve hızla gelişen çalışma alanı olan yapay zeka alt tekniklerinden uzman sistem modellemesi ile arama motoru optimizasyonu (SEO) analizi yapan akıllı web site yani yeni bir uzman sistem geliştirilmiştir. Geliştirilen uzman sistem, arama motoru optimizasyonu (SEO) tekniklerini bünyesinde barındıran ve bu tekniklere göre geniş bir kullanıcı kitlesini kendi sitesine çekmek isteyen kuruluşların sitelerini analiz eden, yine SEO analizi yapılan siteleri bu tekniklere göre değerlendirip puan veren, ilgili sitenin SEO uygunluğunu ortaya koyan, tavsiyeler veren aynı zamanda ilgili kaynaklara yönlendiren bir yapıya sahiptir. SEO hakkında yapılan ayrıntılı literatür taraması sonucunda ülkemizde akademik anlamda SEO ile ilgili kaynakların yeterli olmadığı tespit edilmiş ve bu eksiği tamamlayabilecek bir yapıt olmaya aday gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
As one of the indispensable part of the computer science, the importance of internet in human life is increasing every day. It has been a big technology network which can answer the people's needs. Correspondingly, advertising, trade and many other business areas on internet are developing. Reaching information in this developing and growing network becomes more complex. The users cannot catch the speed of the sites which are being opened in big numbers. At this point, the most important helpers to the users are search engines. When it is considered that most of the internet traffic is being carried by the search engines, they have been very important to direct the users to reach the sites they want. Nowadays, the search engines have been very important and in order to be in the higher ranks in the search engines and to address more users, the competition between the websites has increased. . In this competition the most important element is search engine optimization (SEO).In this study, an intelligent website, namely a new expert system, that analyses search engine optimization (SEO), has been developed by modelling the expert system, a sub-technique of artificial intelligence which is a new and rapidly developing domain of computer science. The developed system has a structure that embodies the techniques of search engine optimization and analyses the sites of the institutions which want to attract the users to their sites according to these techniques, also that evaluates and gives points SEO analysed the sites according to these techniques, that presents the SEO relevance of the related site, gives advice and at the same time that directs to the relevant sources. In addition to these, in this study a detailed literature review has been done about the expert systems and SEO, and their historical and technic developments. The place and importance of SEO in the university education in the World and in Turkey has been compared. Also search engine and the chronology of search engine optimization have been included.