Beyoğlu İstiklal Caddesi 19. yüzyıl apartmanlarının Avrupa konut kültürü içinde değerlendirilmesi
Surveying of Beyoglu Istiklal Caddesi 19. century apartments in European dwelling culture
- Tez No: 378366
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER SAĞDIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Çalışmanın temelini, 19.yüzyıl'da dünyada ve Osmanlı İmparatorluğu'nda yaşanan modernleşme hareketlerine paralel olarak mimarlık tarihinde, modernizmle gelişen kentleşme ve konut kültürüne yansımalarının temel taşı olan apartman tipi konut ve apartmanlaşma olgusu oluşturmaktadır. Bu bakış açısıyla apartmanlaşmanın, toplumsal, siyasal ve kültürel kökenlerini de gözeten metinler arası bir okumayla, Avrupa'da başlayan modern kentleşme hareketleri incelenmiştir. Bu tezde endüstri devriminin hemen ardından modern kent dokusunun ilk örneği Londra Regen Street ve neredeyse eş zamanlı“çift yumurta ikiz kardeşi”Paris Avenue des Champs-Elysees'in kent içinde yeni açılan modern hayatın sembolik aksları olma kimliksel özellikleri ve taşıdıkları mimari dokularıyla benzerliği gözetilerek Osmanlı'nın başkenti İstanbul'un İstiklal Caddesi'ne (Grand Rue De Pera) bu açıdan örnek teşkil edebileceği öngörülmüştür. Bu bağlamda tez, sözü geçen iki cadde örneğini de kapsamaktadır. Böylece İstiklal Caddesi'ni incelemeden önce, İngiltere ve Fransa'da eş zamanlı yaşanan değişimlerin izi tez kapsamında, Londra'daki Regent Street ve Paris'deki Avenue des Champs-Elysees örneklerinde aranmıştır. (Endüstri devrimi ardından daha sonra Viyana, Bürüksel, Berlin gibi Avrupa'nın diğer önemli kentlerinde modern kentleşme adına faaliyetler yaşanmıştır ancak Londra ve Paris gibi ilk örnekler olmaması açsından bu tezin kapsamı dışında tutulmuştur). Ardından ortaya çıkan bu verilerin ışığında bu tez, modernleşme hareketleri paralelinde 19. yüzyıl Osmanlı başkentinde yeni açılan kentsel aksı İstiklal Caddesi'ndeki cephe görünümlerinin irdelenmesi üzerine odaklanmıştır. Bu bağlamda bu tezde sözügeçen bölgedeki apartman konut tiplerinin cephe düzenlerini, gözlem – fotoğraflama- katalog oluşturularak incelenmesi ile sınırlandırılmıştır. Tezde, konunun tarihselliği göz önünde tutularak yapılan literatür taraması yanı sıra nitel araştırma yöntemi olarak gözlem-incelemeye dayalı betimsel bir yaklaşım benimsenmiştir denilebilir.
Özet (Çeviri)
The main idea of this thesis is about apartments, which was the headstone of urbanization and dwelling culture changings, according to modernization movement in 19. century in the world and in Ottoman. From this point of view, studied on apartments, social, cultural, political origin and modern urbanization movement which was started in Europe. This research contains the first two sample of modern urban texture, Londra Regen Street and Paris Avenue des Champs-Elysees, because of their similarities to Istanbul Istiklal Caddesi according to their identity which is about symbolic axles, in modern urban life and their architecture. So, before we have studied on Beyoglu, Istiklal caddesi we had studied on London and French modernization movements, especially in Regent Street and Champs Elysees just because we tought that they can be sample for Istiklal Caddesi. According to these informations this thesis focused on Istiklal Caddesi apartments facades which was the Ottomans capital towns new axle of urban. In this sence, our research contains, observing, photography and catalogue of apartments facades in Grande Rue De Pera. In our research we used literature review and at the same time qualitative searching method against to observation.