Diferensiyel denklemlerin yaklaşık çözümü için yeni alternatif homotopi metodu ve diğer metotlarla karşılaştırılması
A new alternative homotopy method for the approximate solution of differential equations and comparison with other methods
  1. Tez No: 378383
  2. Yazar: GÜNAY ASLANOVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF TEKİN TARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, adi ve kısmi diferansiyel denklemlerin yaklaşık seri çözümü için yeni bir yöntem olarak“Alternatif Homotopi Metodu”tanıtılmış ve bazı problemlere uygulanmıştır. Bu metot, literatürde yaygın olarak kullanılan Homotopi Pertürbasyon Metodu (HPM) ile karşılaştırılmıştır. İlk bölümde, tezin amacı, literatür özeti ve genel tanımlar verilmiştir. İkinci bölümde, homotopi kavramı ve pertürbasyon teorisi kısaca verilmiş, daha sonra ise Homotopi Pertürbasyon Metodu analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde, yeni bir yöntem olarak Alternatif Homotopi Metodu tanıtılmıştır. Çalışmamızı daha değerli yapmak için varlık ve yakınsaklık teoremleri ispatlanmıştır. Dördüncü bölümde, regüler ve singüler denklem çözümlerindeki sorunlar ayrı olarak incelenmiştir. Daha sonra bu zorlukların giderilmesine çalışılmıştır. Beşinci bölümde, yüksek mertebeden denklemler içeren problemler tartışılmıştır. Kısmi diferansiyel denklemler için yaklaşık seri çözümü, altıncı bölümde dikkate alınmıştır. Son bölüm, bazı analizler ve sonuçlar içerir.
Özet (Çeviri)
In this study, a new method for the approximate solution of ordinary and partial differential equations called“Alternative Homotopy Method”is introduced and applied to some problems. This method is compared with Homotopy Perturbation Method (HPM), which is commonly used in the literature. In the first section, the aim of the thesis, literature summary and the general definitions are given. In the second section, the concept of homotopy and perturbation theory are given briefly, then the Homotopy Perturbation Method is analyzed. In the third section, a new Alternative Homotopy Method is introduced. To make the work more valuable we established some existence and convergence theorems. In the fourth section, the difficulties related to regular and singular problems are examined separately. Then we demonstrated the ways to overcome these difficulties. In the fifth section, the problems containing higher order equations are discussed. The approximate series solutions for partial differential equations, considered in the sixth section. The last section, consists of some analysis and conclusions.