Yapım kritik başarı faktörlerinin ve optimizasyon yöntemiyle elde edilen zaman-maliyet göstergelerinin balanced scorecard'a uygulanması
Application of consruction critical success factors and optimized time-cost indicators to the balanced scorecard
- Tez No: 378453
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
İnşaat sektöründe kritik başarı faktörlerinin belirlenmesinin amacı projelerin başlıca iki başarı kıstası olan zaman ve maliyet unsurlarını dengede tutabilmektir. Projenin uygulanmaya başlanmasından bitişine kadar geçen süre olan zamanın iyi planlanması ve yönetilmesi projenin arzu edilen sürede ve organize bir şekilde bitmesine direkt etki eder. Projenin tüm giderlerinin göz önüne alındığı dolaylı ve direkt giderlerin toplamı ise projenin maliyetini oluşturmaktadır. Bu çalışmada genel ve inşaat sektörüne yönelik kritik başarı faktörleri incelenmiş ve Balanced Scorecard (BSC) değerlendirmesinde kullanılmak üzere analiz edilmiştir. Kritik başarı faktörleri ve zaman-maliyet göstergeleri, firmanın sonraki projelerinde daha başarılı olmasını sağlamak için gerçek birer yol gösterici olmaktadır. Bu noktada elde edilen veriler bu çalışmada uygulandığı gibi BSC yöntemiyle değerlendirilip firma stratejisinin belirlenmesinde kullanılabilmektedir. BSC firmaların başarılarını ölçen ve stratejik yönetim modeli olarak kullanılan bir analiz yöntemidir. Firmaların performans değerlendirmesinde finansal göstergelerin yanı sıra müşteri, iç süreç, öğrenme ve gelişme boyutları da olduğu için geçmişten bu güne verimi ve memnuniyeti analiz edip bu verilere göre stratejideki değişiklikleri yapmayı ve yeni kararlar almayı sağlar. Bu tez kapsamında oluşturulan BSC modelinde, belirlenen kritik başarı faktörlerinden ve zaman, maliyet optimizasyonundan elde edilen sonuçlar değerlendirilerek firmaların stratejilerine nasıl yön verebileceklerine dair öneriler ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of determining critical success factors in construction sector is to balance two success benchmart that are time and cost. A good planning and a good managing from the beginning of the project to the end of the project directly affect terminating the project in an organized manner and in a given time. The total of both direct and indirect expense of the project is the cost of the project. This work is going to analyze the critical success factors oriented to general and construction projects and also analyze those factors to be used in Balanced Scorecard (BSC) evaluation. Critical success factors and time-cost indicators are real quideways when it comes to the company's following projects that are to be intended to be more successful. At this point the acquired datas as practiced in this work can be used in determining the company's strategy by evaluating through BSC method. BSC is a method of analysis that measures the company's success and that is also used as a strategic management pattern. In evaluating company's performances not only a financial indicators but also customer, internal process, training and development dimensions are Important and so BSC enables to analyze the performance and satisfaction from past to present and makes changes and decisions accordingly. Through the BSC model that is formed within this thesis, some proposals are introduced about how the companies may direct their strategies by assessing the results of the determined crtical success factors and time cost optimization.