Periferik damar görüntülemede sıcaklık duyarlı PEGDA hidrojellerinin kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of using thermochromic PEGDA hydrogels for peripheral vein imaging
  1. Tez No: 378464
  2. Yazar: İLKAY ŞENEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM IŞILDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sağlık alanında kullanılan medikal uygulama ve testler, genellikle bir miktar kan almayı ve bu örneğin analizlenmesini veya hastaya sıvı enjekte edilmesini içerir. Periferik damar yolu açılması, tüm sağlık çalışanlarınca uygulanan en temel girişimlerden biridir. Kan alma, enjeksiyon gibi deriye iğne veya katater yoluyla girilmesini gerektiren uygulamalar invaziv teknikler olarak adlandırılır. İnvaziv tekniklerde en sık rastlanılan sorun damar yolunun bulunamamasıdır. Özellikle küçük çocuklar, obezler ve kemoterapi almış hastalarda damarın hissedilme ve görülmesinin zor olması invaziv uygulamaları çok zorlaştırmaktadır. Bebekler ve küçük çocuklarda damar yolunun kolay bulunamaması çocuk ve sağlık çalışanı üzerinde stres ve psikolojik baskıya neden olmaktadır. Bu nedenle kan damarının yerini basit, etkili, hızlı ve verimli bir şekilde belirleyecek bir yönteme ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, içerisine sıcaklık duyarlı renklendirici katılmış polimer spreyin deriye dışarıdan püskürtülmesi ve daha sonra deri üzerinde hidrojel oluşturması ile damar ana hatlarının görüntülenmesi ve bu sayede invaziv uygulamaların kolaylaştırılması amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, sağlık çalışanları tarafından günlük hayatta sıklıkla kullanılan invaziv uygulamalar için ucuz, taşınabilir ve kullanımı kolay bir damar görüntülme spreyinin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu sprey içerisine termokromik mürekkep katılmış ve değişik molekül ağırlıklarında ve farklı oranlarda karıştırılmış biyouyumlu PEGDA polimerleri; hidrojen peroksit, demir (II) glukonat hidrat ve askorbik asit kullanılmıştır. Böylece meydana gelen redoks polimerizasyon ile in situ hidrojel elde edilmiştir. Elde edilen hidrojellerin optimizasyonu için sprey karışımına VCL eklenmiş ve hidrojelin şişme davranışlarının azaltılması hedeflenmiştir. Reometre ölçümleri ve nitel gözlemlerle ideal hidrojel belirlenmiş ve elde edilen tüm hidrojellerin viskoelastik davranışı ideal hidrojel ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Medical applications and tests used in the healthcare field generally includes; drawing a small amount of blood to be analyzed, or liquid injection to the patient. Peripheral venous access is one of the most basic attempts that are applied by health professionals. Applications such as blood collection, injection or inserting a catheter through the skin are referred to as invasive techniques. The most common problem in invasive techniques is finding vascular lines. Especially in small children, obese and patients who received intravenous chemotherapy, it is difficult to feel and see the vascular lines and this makes invasive applications very difficult. The difficulty of finding vascular lines in babies and small children causes stress and repression on health professionals. Therefore a simple, effective, fast and efficient method is required to determine the location of the peripheral veins. The aim of this study is based on spraying temperature-sensitive colorants incorporated polymer solution on the outside of the skin and displaying the main vascular lines so that invasive applications can be applied easily. For this purpose, for the invasive applications which are frequently used by health care workers in daily life, a cheap, portable and easy to use vein imaging spray is produced. In this study, thermochromic ink and different mixtures of different molecular weight biocompatible PEGDA polymers are transformed into in situ hydrogels by redox polymerization using hydrogen peroxide, iron (II) gluconate and ascorbic acid. Small amounts of VCL is added to PEGDA hydrogels to decrease the swelling properties. By qualitative observations and reological measurements ideal in situ PEGDA hydrogel is determined and viscoelastic behaviour of all PEGDA hydrogels are compared with this ideal hydrogel.