Pediatri hastalarında accuvein damar görüntüleme cihazı destekli periferik intravenöz kateter yerleştirmenin işlem başarısına etkisi
Effects of peripheric cathater insertion supported by accuvein vascular imaging devices in pediatric patients to the success of the process
- Tez No: 388424
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Periferik intravenöz kateterizasyon (PIK) uygulaması hastanede yatan çocuklarda en sık karşılaşılan ve ağrıya neden olabilen medikal prosedürlerden biridir. Bu nedenle çocuk hemşirelerinin PIK işleminde başarısını arttıracak, işlemin süresini kısaltacak ve ağrıyı azaltacak teknolojileri kullanması çok önemlidir. Bu çalışmada, pediatri hastalarında Accuvein damar görüntüleme cihazı destekli periferik intravenöz kateter yerleştirmenin işlem başarısına etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. İşlem başarısı; hasta başına düşen girişim sayısı, girişim süresi ve ağrı düzeyi ölçülerek değerlendirildi. Araştırma, 04.2014-06.2014 tarihleri arasında İstanbul Okmeydanı E.A. Hastanesi'nde çocuk servislerinde yatarak tedavi gören ve araştırmaya katılmayı kabul eden 3-18 yaş arası 129 pediatri hastasıyla randomize kontrollü bir araştırma olarak gerçekleştirildi. Veriler araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda geliştirilen 'Görüşme ve Gözlem Formu', 'Wong-Baker Yüzler Ağrı Ölçeği' ve 'Çocuk Korku Ölçeği' kullanılarak elde edildi. İstatistiksel analizler için NCSS 2007&PASS 2008 Statistical Software programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Peripheral intravenous catheterization is the most agonising and the most encountered medical procedure for hospitalized pediatric patients. For this reason, it is important to use technologies that heighten the first attempt success, rate reduces the pain and also shorten the process time by the pediatric nurses. In this study, it is aimed to determine effects of peripherical intravenous cathater insertion supported by Accuvein vascular imaging device for pediatric patients. The success of the process, practice number per patient, peripheric intravenous cathater insertion period and pain threshold of the children are measured and indicated. Research data 04.2014-06.2014 between Istanbul and Training Research Hospital children's wards inpatients and research who agreed to participate 3-18 years old 129 pediatric patients and (experimental group n = 72 and control group n = 57) were obtained. This study was conducted as a randomized controlled trial. Data are obtained by using“Children's Fear Scale”and“Wong-Baker Faces Pain Scale”, Interview and Observation Form" developed according to the literature. For statistical analysis, NCSS 2007&PASS 2008 Statistical Software program is used.