AML markerları
  1. Tez No: 37848
  2. Yazar: A. HALUK İZOL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EKREM MÜFTÜOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Hematoloji Polikliniğine ve Kliniğine müracaat eden ve AML tanısı konulan fakat tedavisine başlanmamış hastaların 30'u üzerinde yapılan çalışmaların sonuçlan ve literatür bilgileri ışığında immünofenotiplenmenin yapılması, hastaların sınıflandırılması prognoz ve tedavi açısından yararlı olacağı kanaatindeyiz. Immünofenotiplendirmenin yapılması FAB'a göre sınıflandırılmıyan bifenotipik lösemilerin tanımlanmasını sağlar. Çünkü mixed lösemilerde tek başına AML veya ALL tedavisi yeterli olmamaktadır. Bu nedenle immünofenotiplendirme ile mixed löseminin tespit edilmesi tedavinin ona göre yapılması sağlanacaktır. 30 Hasta üzerinde yaptığımız çalışmada My 9 (CD 33) % 86, My 7 (CD 13) % 73, büyük oranda pozitifliği AML'nin bir göstergesidir. Ayrıca FMC 17 (CD 14) % 36 ve FMC 10(CD 15)% 83'ü pozitifliği ise prognozun belirlenmesine yardımcı olmaktadır. Çünkü: FMC 17 (CD 14)'ü pozitif olan hastaların prognozu FMC 10 (CD 15)'i pozitif olanlara göre daha kötüdür. Yine immünofenotiplendirmenin yapılmış FAB ve histokimyasal bulgular sonucu ayırt edilemiyen M1 ve L2'nin tanımlanmasını sağlamaktadır. özet olarak immünofenotiplendirmenin, FAB sınıflandırılması yanında yapılması hastalığın tanı, tedavi ve prognoz açısından kliniğe yardımcı olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The patients who applied to Hematology polyclinic and clinic of Internal disease section, Medical Faculty, Dicle University and the results of studies on 30 of patients who were found AML but who were not cureol satisfied us that making classfication of patients and making immunophenotyping with a light of literature will be useful for treatment and prognosis. Making immunophenotyping provides bifenotipic Ieucemia definition which was not classified according to FAB. Because it is not enough for just only treatment of AML or ALL on mixed Leucemia. For this reason immunophenotyping and mixed Leucemia will be fixed and medical treatment will be done according to it. The study on 30 patients, My 9 (CD 33) %86, My 7 (CD 13) %73 is the indication of AML for the great proportion of positiveness. On the other haud, positiveness of FMC 17 (CD 14) %36 and FMC 10 (CD 15) %83 help to find prognosis. Because the patients prognosis which is positive FMC 17 (CD 14) is worse than the patients whose prognosis is positive FMC 10 CD 15). Again, making immunophenotyping FAB and at the end of histochemical fiuding which are not separated from each provide the definition of M1 and L2. As a summary, I believe that it will help the clinic for finding the disease, treatment and prognosis if immunophenotyping will be clone with the classification of FAB. 35