Tip 2 diabetes mellituslu (NIIDDM) hastalarda dislipideminin araştırılması
- Tez No: 37850
- Danışmanlar: DR. A. METİN CAMBAZOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET IDDM ve NIDDM'li hastaların yaklaşık olarak % 50'sinde diyabetik dislipidemi mevcuttur. NIDDM'lilerde en sık görülen lipid anomalileri, hipertrigliseriderni (>150 mg/dL) (VLDL-kolesterol sentezinin artışına bağlı olarak) ve düşük HDL-kolesterol (130 mg/dL) yüksek olmasıdır. Yüksek trigliserid ve düşük HDL-kolesterol düzeylerine en iyi cevabı kan şekerinin iyi kontrolü vermektedir. 36 NIDDM'li hastada ve 15 sağlıklı kontrol grubu ile yaptığımız çalışmada olguların lipid profilim inceledik. Diyabetin süresi ile kan lipid düzeyleri arasında korelasyon tespit edemedik. NIDDM'lilerde lipid düzeyleri; diyabetin komplikasyonlan, uygulanan tedavi şekli ve obezite ile ilişkili bulunmuştur. Çalışmamız sonucunda NIDDM'lilerde lipid profilini etkileyen en önemli faktörün diyabetin regülasyonu olduğunu gözledik.
Özet (Çeviri)
SUMMARY There is diabetic dislipidemia in approximately 50 % of all diabetic patients, whether IDDM or NIDDM. In NIDDM subjects, the most common lipid abnormality is diabetic dislipidemia characterized by elevated triglycerides (>150 mg/dL) (due to increased synthesis of VLDL-cholesterol) and reduced HDL-cholesterol (130 mg/dL). The best response of elevated triglycerid and reduced HDL-cholesterol is achieved by fair control of blood glucose. In our study, we investigated blood lipid levels in 36 NIDDM patients and 15 healthy control subjects. We found that there was no correlation between the blood lipid levels and duration of diabetes. In NIDDM patients there was a significant relationship between the diabetic complications, type of therapy, obesity and plasma lipid levels. As a result of our study, we reached to the conclusion that in NIDDM patient, the most important factor that effects the lipid profile is the regulation and the maintenance of plasma glucose level. 38