Insüline bağımlı olmayan diabetus mellitusta lipid profilleri ve dislipideminin arastırılması
Investigation of lipid profiles and dyslipidemia in non-insulin dependent diabetes mellitus
  1. Tez No: 781032
  2. Yazar: AŞKIN KESKİN KAPLAN
  3. Danışmanlar: UZMAN ZEYNEP ÖNER ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Family Medicine, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Günümüzde diabetus mellitusun en önemli komplikasyonu olan ateroskleroz diyabetik hastaların % 80'ini etkilemekte ve bu hastaların en az %75'i koroner kalp hastalığı, serebrovasküler hastalık veya periferik damar hastalığından ölmektedir. Aterosklerozun progresyonu ile yakın ilişkili olan dislipidemi, diyabetik hastalarda daha da önemli hale gelmiştir (8,9,47). Dislipidemi tanısında lipid profilinin ateroskleroz risk değerlendirmesi için araştırması büyük önem taşımaktadır Lipid profili çalışmamızda tip 2 diyabetli grubumuzda trigliserit ve kolesterol düzeylerini kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulduk.NIDDM'lu hastalarda normal toplumdan daha yüksek TG seviyeleri bulunmasına karşın aşikar yüksek TG düzeyleri yalnız diyabete bağlı olmayabilir. Diyabet tarafından şiddetlenen dislipidemi sebeplerine bağlı olabilir.Sonuç olarak yaptığımız bu çalışmada diabetik dislipideminin diyabetin komplikasyonları, uygulanmakta olan tedavi, VKİ ile ilişkili olduğu ve diyabetin süresi ile ilişkili olmadığı bulunmuştur.Çalışmamızın verileri göz önüne alındığında diyabet hiperlipidemi ve kronik hastalıklar konusunda daha geniş çalışmaların gerekli olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Today, atherosclerosis, which is the most important complication of diabetes mellitus, affects 80% of diabetic patients and at least 75% of these patients die from coronary heart disease, cerebrovascular disease or peripheral vascular disease. Dyslipidemia, which is closely related to the progression of atherosclerosis, has become even more important in diabetic patients (8,9,47). It is of great importance to investigate the lipid profile for atherosclerosis risk assessment in the diagnosis of dyslipidemia. In our lipid profile study, we found triglyceride and cholesterol levels to be significantly higher in our group with type 2 diabetes compared to the control group. Although patients with NIDDM have higher TG levels than the normal population, obviously high TG levels are only due to diabetes. may not be. It may be due to the causes of dyslipidemia exacerbated by diabetes. In conclusion, in our study, it was found that diabetic dyslipidemia was associated with the complications of diabetes, the treatment applied, BMI and not the duration of diabetes. Considering the data of our study, We concluded that larger studies on diabetes hyperlipidemia and chronic diseases are needed to further investigate these findings.