Tip 2 diabetes mellituslu kadın hastalarda metabolik kontrolün serum leptin ve açilasyon stimüle edici protein (ASP) düzeyleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 91780
  2. Yazar: DÜNDAR GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÖZATA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Adipoz dokudan salgılanan leptin ve ASP'nin Tip 2 diabetes mellituslu olgularda metabolik kontrolle gösterecekleri değişikliği ve aralarındaki ilişkiyi incelemek amacıyla 24 insuline bağımlı olmayan diabetes mellituslu (NIDDM) kadın hasta ile 22 sağlıklı kadın kontrol grubu olarak çalışmaya alındı. Tedavi öncesi ve metabolik kontrol sağlandıktan 1 ay sonra NIDDM'lu hastaların ve kontrol grubu olguların serum apoA, apoB, leptin ve ASP düzeyleri ölçüldü. NIDDM'lu grubun başlangıç serum ASP düzeyleri ( 431,6 ± 184,2 ng/ml ) metabolik kontrolden sonra ( 648,1 +264,4 ng/ml ) anlamlı artış gösterdi (P=0.004). Başlangıç serum ASP düzeyleri ile kontrol grubu serum ASP düzeyleri arasında anlamlı fark bulunmazken, NIDDM grubunun tedavi sonrası serum ASP düzeyleri kontrol grubu serum ASP düzeylerinden (442,0 ± 175,5 ng/ml) anlamlı olarak yüksekti (P=0.003). Ancak.NIDDM'lu grubun tedavi öncesi ve sonrası serum leptin düzeyleri (sırasıyla 23,9 ±12,4 ng/ml, 22,72 ± 11,25 ng/ml) arasında anlamlı bir değişiklik olmadı. Ayrıca, NİDDM'lu grup ve kontrol grubu leptin (26,18 ± 10,56 ng/ml ) düzeyleri arasında anlamlı bir fark yoktu. Diabetik hastaların apo A, apo B ve trigliserit değerlerinde tedaviyle anlamlı değişiklik olmadı. Serum ASP ve leptin düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmazken.yine ASP ile diğer parametreler arasında anlamlı ilişki yoktu. Bulgularımız, serum ASP ve leptin düzeylerinin metabolik kontrolden farklı etkilendiğini ve plazma düzeylerinin farklı mekanizmalarla kontrol edildiğini göstermiştir. ASP düzeylerinin HbA1c ve plazma glukozu ile korelasyon göstermemesi nedenini bilemediğimiz indirek bir mekanizmanın ASP düzeylerinin artışında rol oynadığını düşündürmüştür. 33
Özet (Çeviri)
SUMMARY In order to asses the effect of metabolic control on serum ASP (Acylation Stimulating Protein) and leptin levels to understand the relationship between serum ASP and leptin, 24 female patient with NİDDM and 22 healty female controls were includud in this study. Serum apo A, apo B, leptin and ASP levels were measured before treatment and one month after metabolic control established. In the NIDDM group metabolic control caused a statistical significant increase in ASP levels (431,6+184,2 vs 648,1:1264,4 ng/ml; p=0,004). Whereas no difference was noted between pretreatment serum ASP levels of the NIDDM and control groups, posttreatment ASP levels of the NIDDM group were significantly higher than that of controls (648,1+264,4 vs 442,0+175,5 ng/ml; p=0,003). No significant difference was noted between pretreatment and posttreatment serum leptin levels (23,9+12,4 vs 22,72+11,3 ng/ml; p>0,005). No significant difference was noted between serum leptin levels of NIDDM patients before treatment and controls (23,9+12,4 vs 26,18±10,5 ng/ml; p>0,005) as well as between serum leptin levels of NIDDM patients after traetment and controls (22,7±11,3 vs 26,2+10,5 ng/ml; p>0,005). Serum apo A, apo B and trygliceride levels of diabetic patients did not change significantly after therapy. No meaningful correlation between serum ASP and leptin levels was noted as well as between serum ASP levels and other parameters. Our findings suggest that serum ASP and leptin levels response to metabolic control in different ways and that their levels are controlled by different mechanisms. That ASP levels do not corralete with HbA1c and plasma glucose levels suggest that the inrease of ASP levels are caused by an unknown indirect mechanism. 34