Çok hedefli savunma problemlerinde istihbaratın değeri
Value of intelligence in homeland security problems with multiple targets
- Tez No: 378505
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH TEKİN, DOÇ. DR. NİYAZİ ONUR BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, çok hedefli bir savunma probleminde, farklı senaryolar altında istihbaratın değerinin tespitine yönelik analitik bir yaklaşım sunmaktadır. Amaç, karar verici için tüm alternatif stratejileri analiz etmektir. Doğrusal olmayan programlama yöntemi kullanılarak farklı senaryolar modellenmiş ve çözümler yorumlanmıştır. Savunmacının koruması gereken iki farklı bölgesi ve bu bölgelere saldırma olasılıkları olan iki bağımsız terör örgütü bulunmaktadır. Savunmacı olası terör saldırılarına karşılık tesis etmesi gereken güvenlik seviyesine karar verecektir. Savunmacının katlanması gereken maliyetler, güvenlik seviyesi oluşturma, ek istihbarat alma ve başarılı saldırı sonucunda yaşanacak kayıpların maliyeti olarak tanımlanmıştır. Savunmacı ek istihbarat almadan ya da alarak karar vermeyi seçebilir. Bu çalışmada ek istihbaratın mükemmel ya da kısmi istihbarat olarak gelebileceği varsayımı altında modeller oluşturulmuş ve çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
This paper presents an analytical approach that is intended to determine the value of intelligence in a homeland security problem with multiple targets under different scenarios. We analyze the strategies available to the decision maker and evaluate two separate intelligence resources on the basis of improvements in security resource allocation. Various scenarios that the decision maker might encounter as a result of the intelligence gathering activity were modeled using nonlinear programming. The defender should defend two targets against two independent terrorist organizations and thus decide on the security level that must be maintained to prevent a terrorist attack. The defender will bear the costs of security and receiving additional intelligence as well as the losses of a successful attack. The defender can make a decision with or without receiving additional intelligence. We consider both perfect and imperfect intelligence on terrorist attack preferences. An extensive numerical study is also provided to illustrate the defender behavior under realistic parameter value scenarios. Sensitivity of intelligence gathering and security resource allocation decisions are analyzed as part of our numerical study.