MPMHC modifiye gc elektrot'un elektrokimyasal davranışlarının belirlenmesi ve Cd (II) iyonlarına karşı duyarlılığının voltametrik olarak incelenmesi
Determination of electrochemical behaviors of MPMHC modified gc electrode and investigation of sensitivity against Cd(II) ions by voltammetry
- Tez No: 378511
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ENDER MÜLAZIMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Elektroanalitik teknikler kullanılarak yapılan bu çalışma ile daha önce sentezi ve yapı aydınlatması yapılmış olan MPMHC molekülünün elektrokimyasal davranışları incelenmiş, Cd (II) iyonlarının kalitatif ve kantitatif tayini için sensör elektrot olarak kullanılıp kullanılamayacağı modifiye edilen camsı karbon elektrot yüzeyinde araştırılmıştır. CV tekniğinin modifikasyon, DPV ve SWV tekniklerinin ise kalitatif ve kantitatif analizler için kullanıldığı çalışmada ayrıca yüzey karakterizasyon işlemleri için de yine CV yanında EIS ve SEM teknikleri kullanılmıştır. Modifikasyon işlemi molekülün yapısında bulunan –NH2 grubu üzerinden amin oksidasyon metodu kullanılarak susuz ortamda yapılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular değerlendirildiğinde MPMHC modifiye camsı karbon elektrot'un hem sulu ortamda hem de susuz ortamda kararlılığı yüksek olan, Cd (II) iyonlarının kalitatif ve kantitatif analizinde kolaylıkla kullanılabilecek bir sensör elektrot olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study using electroanalytical techniques have been previously synthesized and examined electrochemical behavior of MPMHC molecule having structure analysis made, Cd (II) ions for the qualitative and quantitative determination of the modified used and can‟t be used as a sensor electrode was investigated at glassy carbon electrode surface. The modification of the CV technique, while the DPV and SWV technique used to study the qualitative and quantitative analysis for surface characterization process also still next CV, EIS and SEM techniques were used. Modification out -NH2 group in the structure of the molecule was made anhydrous conditions using the amine oxidation method. The study findings were obtained from the evaluation MPMHC modified glassy carbon electrode having high stability both in aqueous medium in non- aqueous media, Cd (II) is reached ion qualitative and concluded that the sensor electrode can be easily used in the quantitative analysis.