Oktreotid; ERCP sonrası gelişen hiperamilazemeyi engelleyebilir mi?
- Tez No: 37852
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET ERCP sonrası gelişen hiperamilezemi ERCP'nin bir olası komplikasyonudur. SST ve onun uzun etkili analogu oktreotidpankreasın eksokrin fonksiyonlarının kuvvetli inhibitörüdür. ERCP sonrası gelişen hiperamilazemi'de oktreotid'in etkilerini araştırmak amacıyla bu çalışma yapılmıştır. İşlemden 30 dakika önce ya 0.1 mg oktreotid yada plasebo cilt altı yapılarak (25'i 0. grubu 25'i K. grubu olarak) toplam 50 hasta rastlantısal olarak gruplandınldı. îşlem öncesi ve sonrası 4., 24. ve 48. saatlerde serum amilazına bakıldı. Bu çalışma'da her iki gruplar arasında serum amilamızının değerinin zamanla değişimi farklı olmadığı ve benzer seyir gösterdiği bulunmuştur. işlem süresi ile 48. saat serum amilazı arasında pozitif bir korelasyon bulunmuştur. Bu çalışma ERCP sonrası hiperamilazemi'nin engellenmesi için oktreotid'in profilaktik kullanımı olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Post ERCP hyperamylasemia is a possible complication of ERCP. Somatostatin and its long acting analogue-octretotide are potent inhibitors of exocrine functions of pancreas. This study is performed in order to investigate the effects of octreotide on post ERCP-hyperamylasemia. Totaly 50 patients are randomised to receive 0.100 mg octreotide subcutaneosly 30 minutes prior to ERCP (n=25) or placebo (n=25). Serum amylase is estimated prior to ERCP and at 4 th, 24 th and 48 th hour after ERCP. In this stduy, it is found that the variation with time of levels of serum amylase has no difference between both two groups and show similar course. It is found that there is positive correlation betwen process time and level of serum amylase at 48th hour. This study is demonstrated that octreotide has no prophylactic usage to prevent post ERCP-hyperamylasemia. 39