Sığırlarda travmatik retiküloperitonitis ve mikrobik hastalıkların tanı ve prognozunda glutaraldehit testinin önemi üzerinde çalışmalar
- Tez No: 37854
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN YILMAZ İMREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bu çalışma, sığırlarda çeşitli iç organ hastalıklarının tanı ve prognozunda Glutaraldehit ( GIA ) testinin yararlılığını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada kullanılan 68 sığır 4 gruba ayrılmıştır. Birinci grup 16 ( % 23,6 ) sağlıklı, ikinci grup 27 ( % 39.7 ) RPT li, üçüncü grup 10 ( % 14.7) bronkopnömonili ve dördüncü grup 15 ( % 22 ) gıdai indigesyonlu sığırdan oluşmuştur. GIA test reaksiyonu RPT li sığırların 24 ünde ( % 92.6 ) ve bronkopnömonili sığırların 9 unda ( % 90 ) ilk beş dakika içinde pozitif sonuç vermiştir.
Özet (Çeviri)
- 55 - 6. SUMMARY This survey is performed to investigate the efficacy of Glutaraldehyde ( GLA ) test reaction on the diagnosis and prognosis of different inside organ disease. Sixty eight catt le used in this investigation have been devided into four group. There have been 16. ( 23,6 % ) healthy cattle in the first group, 27 ( 39.7 % ) cattle with reticuloperitonitis traumatica ( RPT ) in the second group, 10 ( 14.7 % ) cattle with bronchopneumonia in the third group and 15 ( 22 % ) catt le with digestive indigestion in tiie fourth group. GLA test reaction has been positive within 5 minutes in the 24 ( 92.6 % ) cattle with RPT and 9 ( 90 % ) cattle with bronchopneumoni a.