Sığırların bazı yangısal hastalıklarında renal amiloidozisin araştırılması
Investigation of renal amyloidosis in some inflammatory diseases of cattle
  1. Tez No: 192710
  2. Yazar: ÖZGÜL MUKADDES ELİTOK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ELİTOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Sığırların Bazı Yangısal Hastalıklarında Renal AmiloidozisinAraştırılmasıBu tezin amacı RPT, mastitis, metritis ve pododermatitis gibi yangısalhastalıklarda böbrek biyopsisi, SAA konsantrasyonları ve metabolik profil ilemuhtemel amiloid birikimlerini saptamaktır. Bu çalışmada RPT'li (n=30), mastitisli(n=18), metritisli (n=11) ve pododermatitisli (n=23) 82 baş melez inekten böbrekbiyopsileri alınarak CR boyama yapıldı ve yangı markerleri olarak SAA düzeylerisaptandı. Klinik bakıda sağlıklı 10 baş inek kontrol grubu olarak kullanıldı. RPT'li(n=2), mastitisli (n=2) ve pododermatitisli (n=1) 5 hayvanın (%6) böbrekbiyopsilerinde dokuların CR boyamasıyla doğrulanan amiloid birikimleri saptandıve bu hayvanların tümünün amiloidozise işaret eden klinik bulgular gösterdiğigörüldü. Bu çalışmadan elde edilen histopatolojik sonuçlar kongofilik amiloiddepozitlerinin tümünün glomeruluslarda olduğunu gösterdi. Amiloidozis saptananineklerde en önemli bulgu hipoproteinemi ve proteinürinin şekillendiği nefrotiksendromdu. Göze çarpan diğer klinikpatolojik anormallikler; yüksek serum üre vekreatinin konsantrasyonları ile düşük idrar dansitesiydi.
Özet (Çeviri)
Investigation of Renal Amyloidosis in Some Inflammatory Diseases ofCattleThe aim of this thesis was to identify possible amyloid deposits in someinflammatory diseases such as traumatic reticuloperitonitis (TRP), mastitis, metritisand pododermatitis along with renal biopsy, SAA concentrations, and bloodmetabolic profile in cattle. Renal biopsies were dyed by Congo red (CR) stain, andSAA levels were determined as inflammatory marker in 82 cross-breed cow withTRP (n=30), mastitis (n=18), metritis (n=11), and pododermatitis (n=23). Tenclinically healthy cattle served as control group. In the renal biopsies of 5 (6%)animals from TRP (n=2), mastitis (n=2) and pododermatitis (n=1) demonstratedamyloid deposits, which were confirmed by CR staining on tissues obtained fromkidney, and all of them showed clinical symptoms atributable to amiloidosis. Thehistopathologic results derived from the present study indicated that all thecongophilic amyloid deposits were observed in glomerulus. In cattle with amyloid,the most important finding was a nephrotic-like syndrome, in that there werehypoproteinemia and proteinuria.