The emergence of inostensible reference
Gösterimsiz gönderimin ortaya çıkışı
  1. Tez No: 378582
  2. Yazar: GÖKHAN DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT İLHAN İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Felsefe, Linguistics, Philosophy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez gösterimsiz gönderimin ortaya çıkışına odaklanarak modern dilbilim ve dil felsefesindeki gelişmeleri birleştirme çabası içerisindedir. Gösterimsiz gönderim konuşan/düşünen kişinin bilinmeyene gönderim yapmasını sağlayan dilsel bir araçtır. Bu tez, gösterimsiz gönderimin ortaya çıkabilmesi için dilin biyolojik evriminin iki safhanın gerekli olduğunu öne sürmektedir: i) sözcükleştirme: kavramları sözcüksel öğelere dönüştüren operasyon. ii). Birleştirme: sözcüksel öğeleri dilbilgisel prensipere göre birleştiren operasyon. Bu operasyonlar gösterimsiz gönderimin temelinde olsalar da bunların gösterim gönderim yapabilmek için yeterli olmadığını savunuyorum çünkü bu operasyonlar olağan gösterimli gönderimin de (dil yetisinin doğuşunun da) temelini oluştururlar. Gösterimsiz gönderimin ortaya çıkışına üçüncü bir etmenin de katkı koyduğunu düşünüyorum. Bu üçüncü faktör glosogenetiktir, yani biyolojik değil, kültürel bir değişimin sonucudur. Son olarak, temel dil yetisi ile kavramsal-yönelimsel sistem arasındaki yeni bir bağlantının (çıkarım yapmaya izin veren), insanlara gösterimli terimleri kullanarak gösterimsiz terimler oluşturabilme imkanı verdiğini öneriyorum. Dil felsefesi, dilbilim, bilişsel bilim, evrimsel biyoloji ve bilişsel psikoloji gibi farklı disiplinlerin bulgularından yararlanan bu tez, dil üzerine çalışan alanlar arasında disiplinlerarası işbirliğini teşvik etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a struggle to combine the developments in modern linguistics and philosophy of language by focusing on the emergence of inostensible reference. Inostensible reference is a linguistic tool that allows speakers/thinkers to refer to the unknown. My thesis claims that two stages in the biological evolution of language were necessary for inostensible reference to flourish: i) lexicalization: the operation transforming concepts into lexical items. ii) Merge: the operation combining lexical items according to grammatical principles. Though these two operations are foundational for inostensible reference, I claim that they are not sufficient because these same operations are also the basis of ordinary ostensible reference (and of the birth of full language faculty itself). I think that a third factor must have contributed to the rise of the inostensible reference. This third factor is glossogenetic in nature, namely it is due to a cultural change, not biological. And lastly, I suggest that a new connection between the core language faculty and conceptual-intentional system (allowing inference) may have allowed human being to use ostensible terms to form inostensible terms from them. By making us of the findings in different disciplines studying language such as philosophy of language, linguistics, cognitive science, evolutionary biology and cognitive psychology, the thesis aims at encouraging interdisciplinary collaboration.