Systemic risk and hetetogeneous leverage in banking networks: Implications for banking regulation
Bankacılık ağlarında sistemik risk ve heterojen kaldıraç: Bankacılık düzenlemeleri için çıkarımlar
  1. Tez No: 378583
  2. Yazar: CAN SEVER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA UMUT KUZUBAŞ, PROF. DR. VAHAP BURAK SALTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu makalenin konusu, bankaların bilanço farklılıklarından doğan sistemik risktir. Daha özel olarak, kaldıraç heterojenliğinden ileri gelen risk sonuçlarını, bireysel şoklarla ele aldım. Sonuc olarak, kaldıraç heterojenliği, bankaların bireysel özelliklerinin önemini ortaya koydu ve risk ölçütlerini etkiledi. Kalibrasyonda Amerikan bankalarını için yapılan stres testini baz aldım. Deneylerde merkezi konumda olan veya işlem hacmi büyük olan bankaların görece öneminin değiştiğini gözlemledim.Bankacılık ağının şok sonrası değişimi, market segmentasyonu ve bankalar arası para hacminin etkisini irdeledim. Bunu yaparken, şok ile karşılaşan bankaların bireysel karakteristiklerinin sonuçlara etkisine baktım. Bu çalışma BASEL III düzenlemeleriyle ilgili olup global olarak sistemik önemi olan bankaların (GSIB) tanımlanmasını amaçlamıştır. Yeni kapital gereklilikleri ve sürşarj politikalarının verimliliği de bu çalışmada mercek altındadır. Ek kapital gerekliliklerinin sonucunu analiz edip finansal dayanaıklılığa bu politikanın etkisi gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
In this paper, I study systemic risk implications of balance sheet heterogeneity in a banking network. More specifically, I analyse systemic impacts of financial leverage heterogeneity in a banking system under the existence of idiosyncratic shocks. It has been shown that, introducing leverage heterogeneity in the banking system strictly changes systemic risk measures and reveals the significance of bank spedicif characteristics. In the calibration, I have used the historical financial leverage data of the US banking system used in a recent stress testing exercise conducted by the FED. Through experiments, I have observed that relative systemic significance of the biggest and the most connected borrowers alters depending upon connectivity of network. The evolution of the network, systemic consequences of interbank market size and market segmentation are also analysed in case of idiosyncratic shocks with different target banks. Our study is also related to the recent BASEL III regulations on systemic risk and the treatment of the Global Systemically Important Banks (GSIB's). Our approach can be useful to assess to what extent the recent capital surcharges on GSIB's can be useful to curb the financial fragility in the banking system. I have shown that, applying surcharge for the most levered banks reduces the total systemic risk existing in the banking system.