The Emergence of the environmental agenda and new coalitions in the north-south relations
Kuzey-güney ilişkilerinde çevre gündeminin ortaya çıkışı ve yeni birleşmeler
- Tez No: 43123
- Danışmanlar: PROF.DR. ZİYA ÖNİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
KISA ÖZET Kuzey-Güney İlişkilerinde Çevre Gündeminin Ortaya Çıkışı ve Yeni Birleşmeler yazan Esra Sungun Uzcan Bu tez Kuzey-Güney ilişkilerinde çevre gündeminin ortaya çıkışını ele almaktadır. Tezin bütününde, tartışma şu ana tema üzerinde yoğunlaşmaktadır: Küresel çevre değişimi görüşmeleri, durgun olan Kuzey-Güney diyalogunu canlandırmada ve çökmekte olan Üçüncü Dünya birliğini yeniden diriltmede başarılı olamamıştır. Üçüncü Dünya'nın ortaya çıkışı ve Kuzey-Güney ilişkilerinin gelişmesi tarihsel bir çerçeve içinde anlaüldıktan sonra tez, Üçüncü Dünya'nın çevre sorunları karşısında almış olduğu tavırların gelişimini ve küresel çevre değişikliği görüşmelerinde Üçüncü Dünya Ülkeleri'nin çıkarlarını ele almaktadır. Küresel çevre değişimi görüşmelerinin, Kuzey-Güney ilişkilerine ve Üçüncü Dünya birliğine olan etkisi, 1992'de Brezilya'da yapılmış olan Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı'na özel önem verilerek açıklanmıştır. Çalışmanın sonunda, Güney ülkelerinin gelecekteki çevre görüşmelerinde kullanabilecekleri birtakım taktikler verilmiştir. Tez, Kuzey-Güney ilişkilerinin geleceğiyle ilgili birtakım önerilerle sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The Emergence of the Environmental Agenda and New Coalitions in the North-South Relations by Esra Sungun Uzcan This thesis concentrates on the emergence of the environmental agenda in the North-South relations. The main argument is that negotiations on global environmental change could not revive the stalled North-South dialogue and revitalize the declining Third World coalition. After explaining the emergence of the Third World and the evolution of the North-South relations in an historical overview, the thesis concentrates on the evolution of the Third World position on environmental issues and discusses the interests of the Third World countries in the negotiations on global environmental change. The impact of negotiations on global environmental change on the North-South relations and on the Third World coalition is explained by giving special attention to the recent United Nations Conference on Environment and Development, held in Brazil in 1992. In the final part of the thesis, some future prospects for the Southern countries on the global environmental change negotiations are given. The thesis concludes with some further suggestions for the future of North- South relations.