Kadına yönelik şiddet konusunda son 10 yılda yapılmış olan tezlerin tematik açıdan değerlendirilmesi
A thematic evaluation of the dissertations (Theses) published in Turkey in the last ten years on violence against women
  1. Tez No: 378595
  2. Yazar: HAVVA ÖZNUR MARTI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLGÜN MEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Tüm dünyada yaşanan cinsiyete dayalı eşitsizlikler, kadınlara karşı süreklilik arz eden hak ihlallerini beraberinde getirmektedir. Bu ihlallerin en bilineni erkekler tarafından uygulanan kadına yönelik şiddettir. Yapılan araştırmalar dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ciddi boyutlara tırmanan şiddetin, yaşamın her alanında karşımıza çıkabileceğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, kadına yönelik şiddet konusunun ülkemiz üniversitelerindeki akademik görünümünü çeşitli açılardan saptamak amacıyla yapılmıştır. 2004-2014 yıllarını kapsayan son 10 yıllık zaman dilimi içerisinde üniversitelerimize bağlı enstitülerin farklı anabilim dallarında üretilen kadına yönelik şiddet konulu yüksek lisans, doktora ve tıpta uzmanlık tezleri, tematik bakış açısıyla incelenmeye çalışılmıştır. Araştırma kapsamına alınan tezlere, Yükseköğretim Kurulu bünyesinde bulunan Ulusal Tez Arşivi Veri Tabanı'ndan (https://tez.yok.gov.tr) ulaşılmıştır. Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, üniversitelerimiz enstitülerinin farklı anabilim dallarına ait olan kadına yönelik şiddet konulu yüksek lisans, doktora ve tıpta uzmanlık tezlerine ulaşılmış daha sonra bu tezler ampirik bir araştırma neticesinde derlenmiştir. İlk bölümde elde edilen veriler, çalışmanın ikinci bölümünde kadına yönelik şiddet ile ilgili teorik bir perspektif geliştirebilmek amacıyla inceleme nesnesi olarak ele alınmıştır. Bibliyografik dökümleri yapılan tezler, ikinci bölümde tematik açıdan incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Tezlerin çalıştıkları konular, odaklandıkları problemler, çözüm bulmaya çalıştıkları sorunlar belli bir düzende sınıflandırılarak teorik bir perspektif oluşturulmaya çalışılmıştır. Yapılan değerlendirme ve yorumların alanda çalışan akademisyenlere katkı sağlaması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The global gender-based inequalities cause persistent human rights violations against women. The most widely known of these violations is the one committed to women by men. According to the researches, violence against women is a common phenomenon in every aspects of life in Turkey and all over the world. This study is conducted to determine the academic view of violence against women in the universities of Turkey. For this purpose, theses of Masters, Doctorate Studies and Specialization in Medicine performed in the last 10-year period (2004-2014) on violence against women are studied and classified according to their topics. All of these these theses are obtained from National Thesis Archive at the Turkish Council of Higher Education (https://tez.yok.gov.tr). This study consists of two parts. Firstly, the theses are classified according to their departments and institutions. Secondly, they are explained and evaluated regarding to their topics in a theoretical perspective. Our study will contribute to the researchers and academicians working on violence against women.