The Effect of operating parameters on autoclave efficiency in bauxite digestion
  1. Tez No: 3787
  2. Yazar: AYŞE NİLGÜN AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR ARIKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Xll ÖZET Bu çalışmada böhmitik tip Seydişehir yöresi boksitlerinin Bayer Prosesine göre çözünür lest ir ilmesi incelenmiştir.Sıcaklık ve cözünürleşt irme çözeltisinin Nas>0 konsantrasyonu proses parametreleri olarak seçilmiştir.Sıcaklık 240 °C ile 300 °C arasında, konsantrasyon ise 172 g/l ile 207 g/l değerleri arasında değiştirilerek bu parametrelerin alumina verimi üzerine etkisi incelenmiştir. ÇÖzünürleştirme deneyleri bir litre hacmindeki paslanmaz Cr-Ni-Mo çeliğinden yapı İmiş,magnetik kar ıştırıcılı ve direkt ısıtmalı bir otoklavda gerçekleştirilmiştir. Deneysel sonuçlara göre, alumina verimi butun konsantrasyon ve sıcaklık değerlerinde teorik verime çok yakın bir değerde hemen hemen sabit kalmaktadır.Bu da, çözünurleştirme veriminde Önemli bir değişmeye neden olmaksızın şu anda kullanılan teknolojik parametreleri birim alumina üretimi için daha az enerji tüketimi sağlayacak şekilde değiştirmenin mümkün olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
XI ABSTRACT In this work, digest ion of boehmitic type bauxites from the Seydişehir region were experimentally investigated using the Bayer process. The process variables chosen for the study were temperature, which was varied between 240^0 and SOO^C.and concentration of digestion solution which had a two different values (ca.172 g/1 Na^O and 207 g/1 Na=0>.The effect of these variables on the alumina yield was investigated. The digestion experiments were carried out in a one liter stainless Cr-Ni-Mo, steel autoclave, equipped with a completely sealed magnetic agitator and direct electrical heating. The results showed that the alumina yield is almost constant at the above temperature and concentration ranges.Therefore.it is concluded that the digestion parameters presently employed at Seydişehir Alumina Plant can be modified in order to achieve significant reduction in steam consumption without causing appreciable changes in alumina yield.