İnternal rezorbsiyon kavitelerinin belirlenmesinde farklı görüntüleme yöntemlerinin etkinliğinin değerlendirilmesi-İnsan kadavra çenelerinde ex vivo çalışma
Assessment of the effectiveness of different imaging modalities in detection of artificially induced internal resorption cavities ex vivo study in human cadaver jaws
  1. Tez No: 203083
  2. Yazar: KIVANÇ KAMBUROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CANDAN SEMRA PAKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Internal rezorbsiyon, disin iç yapısının kronik pulpal enfeksiyon veya travma nedeniyle pulpa içerisindeki granulasyon dokusuna komsu çok çekirdekli dev hücreler tarafından yıkılması ile olusur. Geçici veya ilerleyici tipte görülebilir. İlerleyici tip internal rezorbsiyonun olusabilmesi için sürekli enfeksiyon uyarısı gereklidir. İnternal rezorbsiyon genellikle asemptomatiktir, radyograflarda pulpa kanalının uniform ve radyolusent genislemesi seklinde göze çarpar. İnternal rezorbsiyon lezyonunun radyografik teshisi kesin ve acil olarak endodontik tedaviyi gerektirir. Bu yüzden internal rezorbsiyonun radyografik teshisi klinisyen için büyük önem tasımaktadır. Son yıllarda, gelisen teknolojinin yardımıyla, dijital dedektörler analog radyografik filmin yerini almaya baslamıstır. Dijital dedektörler, photostimulable phosphor-coated plate (PSP) ve solid state silikon çiptir. Solid state çipler, charge coupled device (CCD) veya complementary metal oxide semiconductor (CMOS)'dur. Bu sistemler düsük radyasyon dozu, zaman kazancı, imaj güçlendirmesi ile dinamik görüntülerin elde edilmesinin yanı sıra görüntü kaydı, erisimi ve iletimine de olanak saglarlar. Bu çalısmanın amacı, deneysel olarak olusturulmus internal rezorbsiyon kavitelerinin belirlenmesinde konvansiyonel film, dijital ve filtrelenmis dijital görüntülerin etkinliklerinin gözlemciler tarafından degerlendirilmesi ve karsılastırılmasıdır. Radyografik olarak pulpası izlenebilen 11 adet tek köklü dis koronal düzlemde ikiye bölündü. Her bir diste koronel, servikal, kök-ortası ve apikal bölgelerde uygun yerlere gelecek sekilde bukkal / labial duvarlarda 4 adet internal rezorbsiyon kavitesi hazırlandı. Konvansiyonel ve dijital radyograflar dört asamada ve üç farklı açıyla elde edildi. Üç gözlemci, konvansiyonel, dijital ve filtrelenmis dijital görüntüleri rezorbsiyon kavitelerinin teshisi amacıyla degerlendirdi.
Özet (Çeviri)
Internal resorption is characterized by dissolution of the internal aspect of the tooth by multinucleated giant cells adjacent to granulation tissue in the pulp, and is probably caused by an infected coronal pulp space or trauma. It can be either transient or progressive, the latter requiring continuous stimulation by infection. Internal resorption is usually asymptomatic and recognized on radiographs as a fairly uniform, radiolucent enlargement of the pulp canal. Radiographic detection of an internal resorption lacuna definitely indicates endodontic treatment, and is of paramount importance for the clinician. Recently, owing to technologic developments, digital detectors that use intra-oral sensors have replaced analogue radiographic film. For example, a photostimulable phosphorcoated plate (PSP), a solid state silicon chip - a charged-coupled device (CCD), or a complementary metal oxide semiconductor (CMOS). These systems offer reduced radiation dosage, time saving, image enhancement and ease of storage, retrieval and communication. The aim of the present study was to determine and compare the diagnostic ability of conventional film, digital images and digitally filtered images in experimentally-induced artificial internal resorption cavities of human cadaver teeth by observers. In the coronal plane, 11 single-rooted teeth with radiographically visible pulps were split in half. Four artificial internal resorptions were simulated in each tooth at the coronal, cervical, mid-root and apical locations of the buccal / labial wall. Conventional and digital radiographs were taken from three different views in 4 steps. Three observers examined conventional, digital and digitally filtered images for the presence of resorption cavities.