Jan Pieterszoon Sweelinck'in 'Toccata'larının klasik gitar ile icra edilebilmesi üzerine bir araştırma
A research about performing Jan Pieterszoon Sweelinck's Toccatas on classcical guitar
- Tez No: 378621
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ABDURRAHMAN KANNECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Jan Pieterszoon Sweelinck'in Toccataları'nın Klasik Gitar ile İcra Edilebilmesi bu araştırmanın temelini oluşturmaktadır.“Giriş”kısmında bulgulara yön verecek şekilde bazı tanımlar yapılacak, çeşitli kavramlar açıklığa kavuşturulacak ve problem durumuna değinilecektir.“Yöntem”kısmında araştırmada hangi yöntemlerle kaynak tarandığı ve bulgulara ulaşıldığı açıklanacaktır. Ardından“Bulgular ve Yorumlar”kısmında araştırmanın problem durumuna yönelik bulgular elde edilecek ve bunlar yorumlanacaktır. Son olarak araştırmanın“Sonuç ve Öneriler”kısmında, elde edilen bulgular ışığında ulaşılan sonuçlara yer verilerek öneriler getirilecektir. Jan Pieterszoon Sweelinck, Toccata, İki gitar, Klasik gitar
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to perform toccatas written for organ by the Renaissance period composer Jan Pieterszoon Sweelinck. In the first part, there will be definitions and well-substantiated explanations to cast more light on the findings. The second part will cover the methods of scanning sources to reach findings of the research. The third part will include the findings with their interpretation. Finally, there will be results about the findings obtained, along with suggestions that made in the conclusion of this research. Jan Pieterszoon Sweelinck, Two guitars, Toccata