Jan Van Eyck'in 'Arnolfini'nin Evliliği' üzerine deneysel resim çalışmaları
- Tez No: 12485
- Danışmanlar: DOÇ. VEYSEL GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
ÖZED Jan Van Eyck, Sanat tarihçileri tarafından Kuzey Avrupa Sanatının en önemli sanatçısı olarak nitelendiril miştir. Aslında onun Resim özellikleri, Kardeşi Hubert'in bulup uyguladığı yeniliklerin kendi yetenek ve çabaları doğrultusunda geliştirilmesine dayanır. Çağında resim sa natına yeni tekniklerle birlikte yeni resim anlayışı da getirmiştir. Resimlerindeki yenilikler, onun Rönesans Sanatına çağdaşlarından daha yakın olmasını sağlamıştır. En yetkin resim örneklerinden“Arnolf ini 'nin Evlili ği”tablosu, resmi oluşturan portrelerin ve odadaki ayrın tıların resmedilmesindeki başarının yanında hareket ve ışığın kullanımındaki özelliği ile de önem taşır. Bu sanat eseri, bir doğa parçasının Jan Van Uyck'in resimsel ifadesiyle resmedilmesidir. Bundan yola çıkarak yapılması düşünülen çalışmalarda, bu resmin, benim resim sel ifade biçimimle yeniden oluşturulması yoluna gidilmiş tir. Bu sanat eserinde, sanatçının artistik yaklaşımı benim için öğretici bir kaynak olarak ele alınmıştır. Kompozisyonu oluşturan doğa parçaları tekrar ele alınarak resmedilmiştir. Bu çalışmalarda kendi sanatsal yaklaşımımın doğrultusunda ürünler ortaya çıkmıştır. Çalışmalarım için bu kez doğa değil, bir sanat eseri çıkış noktası oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
ii ¦SUMMARY Jan Van I^rck is described as the most important of the Nort Buropeon Art by on art authorities. In fact, his painting features depends on developing the modernism, which his brother used before, by using his ability. Dur ing his period he storted mew techonlogy and new intell ection on the art. Modernization in his paints allowed him to become much more closer to the Rönesans Art beside his contempo raneous. As a perfect example of his paints“Marriage of Ar- nolfini”is a very significont one by using light and movement beside of the detalis of room and portraits. An Art piece is decribed the nature by an art ex pression of Jan Van Byck. To support that idea, this paint is created again by using my own art expression. In that paint the artishtic approching of Jan Van Eyck become an instructor for me. Nature characters is re newed again by my own art appocahed and expression. This time an art piece become on effective for my paints not. nature.