Teknîka vegotınê dı romanê de (Mîrname ya Jan Dost wek mînak)
Jan Dost'un mîrname romanında anlatım tekniği
  1. Tez No: 458824
  2. Yazar: HAWKAR MOHAMMED RASHID
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULHADİ TİMURTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Kürtçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Araştırmamız, anlatım üzerine teorik bir giriş ve üç esas bölümden oluşmaktadır. Teorik olan giriş bölümünde, anlatı terimini ve tamımlamasını aydınlatmaya çalıştık, anlatının önemi ve anlatının oluşumunu açıklamaya çalıştık, anlatının oluşumu bölümünde anlatıcı, anlatılan metin ve anlatılan kişiden bahs ettik. Tezin birinci bölümünde, anlatı çeşitlerinden ve anlatıcının bakış açısından bahs ettik. Başlangıçta anlatı stillerini açıklamaya çalıştık ki bu stiller, konu/olay anlatma stili ve kendini anlatma stillerinden oluşmaktadır. Sonra da anlatıcı bakışaçılarını açıklamaya çalıştık ki onlar da, herşeyi bilen bakış açısı, aynı şeyi bilen bakış açısı ve az bilen bakış açılarından oluşmaktadır. İkinci bölümde, anlatı zamanını açıkladık, daha çok bu kavramın başat yönleriyle ilgilendik ve burada anlatı zamanının çeşitlerinden bahsettik ki bunlar tarihi an, psikolojik an ve efsanevî andan oluşmaktadır. Aynı zamanda başka bir altbölümde zamanı anlatı yönüyle açıklamaya çalıştık, yani acelecilik ve rahatlık/gevşeklik, ve bunları kısaltma, kaldırma, fotograflandırma ve nitelendirme teknikleri olarak açıklayabiliriz. Bu bölümün sonunda zamanı, tekrar etme ilişkileri bakımından açıklamaya çalıştık. Son bölümü olayın anlatımı olarak adlandırdık. Bu bölümde başlangıçta, başlangıç kavramını ve tanımını vermeye çalıştık. Daha sonra, başka bir kısımda, olayın temellerini açıklamaya çalıştık ki bunlar zincirleme olay, kompleks olay, paralel/hemaheng olay, alımlama olay ve dairesel olaydan oluşmaktadır. Bu konuda her birisine örnek olarak romandan çeşitli örnekler verdik. Sonuç bölümünde ulaştığımız en önemli sonuçlar, birkaç noktadan gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research project mainly consists of three main parts and a theoretical introductory about narrating. the definition and concept of narrating , the importance of narrating , the structure of narrating have been focused on in the theoretical introductory and in the structure of narrating narrator , narrated , listener the person who the novel has been narrated to have been explained. In the first part of this study, the forms of narrating and narrator's point of view have been elucidated , first , the narrating form has been explicated which consists of subjective narrating form and objective narrating form , then the narrator's pint of view has been focused on which includes the narrator's point of view who knows everything , the same thing , a few things . In the second part , the narrating time has been illustrated, and it talks about the main part of the concept in which the types of narrating time have been explained that includes historical time , psychological time , legendary time , also time by the technical ways of flash back , prediction has been illustrated according topresent , past , future , in another section time has been elucidated according to fast , slow of narrating by the technical ways of reducing , cutting , sight , description , and in this part and at the end time has been explicated according to the repetition communications. In the third part in the name of narrating event the definition and concept of event has been illustrated, after that in another section the fundamentals of event fundamental of consequence , fundamental of implication , fundamental of parallel , fundamental of circular , with giving example for each of them from the novel. In the end , the most important results have been explained.