Havalı tabanlığının ayak biomekaniği üzerine etkisinin araştırılması
- Tez No: 37872
- Danışmanlar: DOÇ.DR. S. FATMA UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Çalışmamızda havalı tabanlığın, ayak biomekaniğine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla çalışma, Osmangazi Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Mühendislik Mimarlık Fakültesi- İnşaat Mühendisliği bölümü. Ege Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim dalı ve Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu'nda yapılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında 50 sağlıklı gönüllü, hem ayakkabı ile hem de havalı tabanlıklı botu giyerek yürüyüşün zaman-mesafe karakteristikleri ve statik denge açısından incelenmişlerdir. Çalışmanın ikinci aşamasında, havalı tabanlığın dayanıklılık testleri yapılmıştır. Çalışmanın son aşamasında, 20 sağlıklı gönüllü ile havalı tabanlığın basınç testi yapılmıştır. Sonuçta, havalı tabanlığın, aşırı yüklemelere karşı dayanıklı olduğu bulunmuştur. Olgular normal ayakkabıları ile havalı tabanlık giydiklerinde tek ayak üzerindeki dengelerinin havalı tabanlık yönünde azaldığı görülmüştür. Yürüyüşün zaman- mesafe karekteristikleri olumsuz yönde etkilenmiştir. Tüm parametrelerde istatistiksel açıdan önemli fark vardır. Havalı tabanlığın ayaklarında duyu bozukluğu olan hastalar için ev içinde ambulasyonları açısından ve plantar ülserleri önlemek açısından uygun olduğu sonucuna vardık. Ayrıca tabanlık materyalinin maliyeti ucuz ve yapımı basittir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we investigated the effects of air-inflated sole on foot biomechanics. The study was performed in Osmangazi University of vocational high school for Health Services: Department of Civil Engineering Faculty. Department of Orthopedics and Traumatology of Ege University, and School of Physical Therapy and Rehabilitation of Hacettepe University. As the first stage of study, time-distance characteristics of gait and static balance of fifty healthy volunteers were investigated both with ordinary shoes and with the air-inflated sole. In the second stage, durability tests of air-inflated soles were performed up to 18.500 kilograms. In the third stage, the effect of air-inflated soles on the foot pressure of twenty healthy volunteers were investigated. As a result, air-inflated soles were found to resist extremly high pressure. There was decrease in the time subjects could sustain their balance compared to normal shoes. Also the time-distance characteristics of gait were negative effected. The difference in all parameters were statistically significant. We conclude that air-inflated soles are suitable for patients with sensorial deficit of foot for in-home ambulation and to avoid plantar ulcerations. Also these types of soles are easy to produce and cheap.