Geriatriklerde uzun süreli egzersiz eğitiminin etkileri
  1. Tez No: 37873
  2. Yazar: MANİJEH GARİEİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NEVİN ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Değişen yaşam koşulları ve aile yapışma bağlı olarak yaşlı nüfusumuzun git tikçe yalnız yaşamak zorunda oldukları görülmektedir. Günlük yaşam aktivitelerini bağımsız olarak yapabilen, fiziksel uygunluk düzeyini günlük koşullara göre koruyup geliştirebilecek bir yaşlı nüfus için koruyucu ve destekleyici önlemler şimdiden alınmalıdır. Bu amaçla Çankaya Yaşlılar Kültür Merkezinde 50-75 yaş arası 5 erkek ve 15 kadından oluşan 20 kişilik bir grup araştırmamıza alınmıştır. Olgular fiziksel uygunluğun 4 önemli komponenti olan kassal kuvvet, esneklik, endurans ve denge yönünden fiziksel uygunluk testleriyle değerlendirilerek haftada 3 gün olmak üzere 3 aylık bir egzersiz eğitim programına alınmışlardır. Toraks esnekliği, solunum frekansı, vücut yağ oranı, kalp hızı (KH) ve kan basıncı (KB) değerlendirmenin diğer faktörlerini oluşturmuştur. Egzersiz eğitim programının sonunda değerlendirmeler tekrarlanarak uzun süreli egzersiz eğitiminin fiziksel uygunluk düzeyine olan etkileri araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre kassal kuvvet, esneklik, endurans, toraks esnekliği ve dengede istatistiksel olarak anlamlı artışlar görülmüştür (p < 0.05). Vücut yağ oranı ve solunum frekansında ise istatistiksel olarak anlamlı azalmalar gözlenmiştir (p < 0.05). Egzersiz öncesi ve egzersiz sonrası KH ve KB değerlerinde istatistiksel olarak önemli bir fark bulunmamıştır (p > 0.05). Sonuçlar uzun süreli egzersiz eğitimi ile fiziksel uygunluk düzeyinin arttığım ve geriatriklerin egzersize olan adaptasyonlarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY As a result of altering living conditions and family patterns aged population are forced into a solitary life. For the aged population to perform their daily activ ities independently and to maintain their physical fitness level in the face of daily conditions supportive care should be taken as soon as possible. A group of 20 people, 5 males and 15 females from 50 to 75 years old, were taken into our study at Çankaya Geriatrics Cultural Center. Subjects were evalu ated using physical fitness tests regarding the four important components of physical fitness; muscle strength, flexibility, endurance and balance and were subsequently trained based on a 3 month, 3 days per week exercise program. Thorax flexibility, respiratory frequency, body fat, heart rate (HR) and blood pressure (BP) consti tuted other evaluation factors. At the end of this training program the evaluation procedure was repeated and the effects of long term exercise training on physical fitness were observed. Based on the obtained results a statistically significant in crease is manifested in muscle strength, flexibility, endurance, thorax flexibility and balance (p < 0.05). On the other hand body fat and respiratory frequency showed a statistically significant decrement (p < 0.05). Pre and post exercise BP and HR values did not enjoy a statistically significant difference (p > 0.05). Results demon strate the adaptation of the geriatrics to the exercise and the increase in physical fitness level with long term exercise training.