Optimal yerel yönetim büyüklüğü ve belde belediyelerinde ölçek sorunu: Tokat ili örneği
  1. Tez No: 160578
  2. Yazar: İLKER GÜNDÜZÖZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN ÖZYURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Özet Türkiye'de 1850'lerde başlayan belediyecilik, Cumhuriyetle birlikte önem kazanmış ve 1985 yılından sonra belediye sayısında hızlı bir artış söz konusu olmuştur. Köyler, belediyeye dönüşmek için yoğun çaba içine girmiş ve belediye sayısı günümüzde 3.225'e ulaşmıştır. Son yıllarda belediye olabilmek için 2.000 nüfusu hayali sayım sonuçlarıyla aşılarak pek çok yeni belediye kurulmuştur. Ancak yerel yönetimler içinde sayıca ikinci sırayı alan belediyelerin mali durumları incelendiğinde gelir kaynaklarının yetersiz olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma, toplum için yerel hizmetlerin giderilmesinde en önemli kuruluş olan belediyelerin ve burada özellikle belde belediyelerinin optimal ölçeğinin belirlenmesine yol göstermeyi amaçlamaktadır. Çalışma büyükşehir, il ve ilçe belediyeleri dışındaki belediyeleri“belde belediyesi”kavramı içinde ele almaktadır. Tüm belediyelerin içerisinde en büyük paya sahip belde belediyeleri özellikle mali tabanlarının zayıf olması nedeniyle büyük mali sıkıntı içerisindedir. Belde belediyeleri genellikle kırsal özellik göstermektedir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, teorik tartışmalar ele alınmakta, daha sonra ise gelişmiş ülkelerdeki yerel yönetim reformlarının hareket noktasını oluşturan“alan reformları”üzerinde durulmaktadır. İkinci bölümde, Türk belediyecilik sisteminin temel sorunu olan küçük ölçeklilik üzerinde durularak, istatistiki verilerle sorun ortaya konmaktadır. Üçüncü bölümde, model kurmaya yönelik olarak Tokat örneği istatistiklerle ortaya konulmakta, Tokat ili verileri kullanılarak,model oluşturulmaktadır. Ardından, değerlendirme ve varılan genel sonuçlar sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
03. Summary The m unicipality w hich w as b egan i n 1 850s in T urkey h as gotten i mportance i n t he establishment of republic. After 1985, the number of municipalities has increased haistly. Parishes, have struggled to become municipality seriously and the number of municipalities has reached 3.225 today. In the recent years, a lot of munipicilaties have been established because of the wrong census of population. When the fiscal structure of municipalities which have the second percentage in all local goverments has been scrutinized, the fiscal structures of the income resources of municipalities are not enough. This study aimed to define the optimal size for the municipalities, which were the most important administration, especially small municipalities which were called belde municipalities in Turkey and told metropolitan municipalities and province municipalities and county municipalities apart. This type of the municipalities, which have the biggest percentage of all municipalities, face the financial troubles, because of the insufficiency of their fiscal base. These small municipalities have rural features. This study consisted of three sections. In the first section, theory has been explained. And then territorial reforms which were firstly practiced in the developped countries have been scrutinized. In the second section, Turkish municipal system has been scrutinized and the problems of this system have been explained statistically. In the third section, Tokat province has been defined statistically to get a model and the model is based on the statistics of Tokat province has been established. And then, conclusion has been suggested. vm