İngilizce öğretmenlerinin örgütsel adanmışlık düzeyleri
  1. Tez No: 378750
  2. Yazar: AHMET BOZAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada, İngilizce öğretmenlerinin okula, mesleğe, eğitim öğretim işlerine ve çalışma arkadaşlarına olan adanmışlık düzeylerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. İngilizce öğretmenlerinin adanmışlık düzeylerini belirlemek amacıyla, dört alt boyut ve 25 soru maddesinden oluşan bir ölçek kullanılmıştır. Araştırma özel ve devlet sektöründeki ilköğretim okulları ve liselerde görev yapmakta olan 307 İngilizce öğretmeni üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçları, İngilizce öğretmenlerinin adanmışlık düzeyleri arasında dört boyuta göre farklılıklar olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlara göre en yüksek adanmışlık düzeyi, mesleğe adanma boyutunda, en düşük adanma düzeyiyse okula adanma boyutunda gerçekleşmiştir. Bunun yanı sıra, yaş, cinsiyet, okul türü, okul türü, okuldaki görev süresi, öğrenci sayısı, mesleki ödül gibi değişkenlerin de İngilizce öğretmenlerinin adanmışlık düzeyleri ile yakın ilişki olabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to determine the language teachers' level of organizational commitment with regard to the commitment to school, to teaching occupation, to work, to work group. In the direction of this aim, a scale with four dimensions, including 25 items was used for determining the language teachers' level of organizational commitment. The scale was applied on 307 teachers of English who have been working for private and public schools. The results of the research indicated that the highest teacher's commitment was observed at commitment to occupation, on the other hand the lowest degree of commitment was observed at commitment to school. The results also indicated that factors such as age, sex, School Characteristics, the numbers of the students at school, occupational rewards are closely related to commitment levels.