Factors behind teacher agency: A structural equational modelling study
Etken öğretmenliğin arkasında yatan faktörler: Bir yapısal eşitlik modellemesi çalışması
  1. Tez No: 551014
  2. Yazar: GÜLÇİN GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ÇAPA AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmanın amacı etken öğretmenliği yordayan faktörleri ve aralarındaki ilişkiyi modellemektir. Bu amaçla incelenen değişkenler öğretmenlerin kişilik özellikleri, akademik iyimserlik seviyeleri ve öğretmenlik mesleğine adanmışlık düzeyleridir. Çalışma“Etken öğretmenlik, kişilik özellikleri, akademik iyimserlik ve öğretmenlik mesleğine adanmışlık tarafından modelde ne düzeyde yordanmaktadır?”araştırma sorusuna cevap vermeyi hedeflemiştir. Bu ilişkileri araştırmak için Yapısal Eşitlik Modeli kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Ankara'da devlet okullarında çalışmakta olan ortaokul ve lise öğretmenleri oluşturmuştur. Veriler psikometrik özellikleri oldukça uygun olan 4 ölçek aracılığı ile toplanmıştır (Güvenirlik değerleri .70 ile .89 arasında değişmektedir). Sonuçlar öğretmenlerin akademik iyimserlik seviyeleri ile mesleğe adanmışlık düzeylerinin etken öğretmenliğin anlamlı yordayıcıları olduğunu göstermiş, öğretmenlerin kişilik özelliklerinin ise doğrudan etkisi bulunamamıştır. Ancak kişilik özelliklerinin anlamlı akademik iyimserlik ve mesleğe adanmışlık üzerinden dolaylı etkisi gözlenmiştir. Ek olarak akademik iyimserliğin mesleğe adanmışlık üzerinden dolaylı etkisinin var olduğu görülmüştür. Akademik iyimserlik değişkeni 30% oranında açıklanırken öğretmenlik mesleğine adanmışlık 42% varyans ile açıklanmıştır. Toplam model etken öğretmenliği 55% oranında açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to model the relationship among factors that relate to teacher agency. The particular variables under scrutiny were teachers' personality traits, levels of academic optimism, and their commitment to teaching. More specifically, the present study aimed at addressing the following research question through Structural Equation Modeling (SEM):“To what extent is teacher agency predicted by the model including direct and indirect effects of personality traits, academic optimism, and commitment to teaching?”The study sample comprised of 577 in-service secondary and high school teachers working in public schools in selected districts of Ankara. Data were collected through a survey instrument which includes 4 scales showing good psychometric characteristics (reliability estimates range from .70 to .89). The results revealed that teachers' academic optimism and their commitment to the teaching profession were significant predictors of teachers' agency, while the direct effect of personality traits on teacher agency was not significant. On the other hand, when indirect effects were examined, findings indicated that personality traits had a significant indirect effect on teacher agency through academic optimism and commitment to the teaching profession. Moreover, academic optimism had an indirect effect on teacher agency through commitment to the teaching profession. While academic optimism was predicted with an explained variance of 30 percent, commitment to the teaching profession was accounted for a 42 percent of the variance. The overall model explained 55 percent of the variance in teacher agency.