Teachers' commitment to change: An analysis with the integrative model of behavioral prediction
Öğretmenlerin değişime adanmışlıkları: Bütünleştirici davranışsal tahmin modeli ile analizi
- Tez No: 764651
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR KONDAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Değişen tüm toplumlarda değişim kaçınılmazdır. Bu nedenle değişim, hayatın bir gerçeği olarak kabul edilir. Koronavirüsün dayattığı pandemi sırasındaki kapanma, tüm dünyayı etkileyen son değişikliklerden biri oldu. Bu durum elbette eğitim sistemini de etkilemiştir. Son zamanlardaki durumlara paralel olarak, bu çalışma öğretmenlerin pandemi sırasında yaşadıkları eğitimsel değişime bağlılıklarını incelemiş ve Bütünleştirici Davranışsal Tahmin Modeli'nin (BDTM) öğretmenlerin değişime olan bağlılığını tahmin edip etmediğini incelemiştir. Bunu incelemek için ilişkisel araştırma tasarımı kullanılmıştır. Örneklem, devlet okullarında ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde öğretmenlik yapan 642 katılımcıdan oluşturmaktadır. Veriler, sosyal medyada çevrimiçi bir ölçek kullanılarak kolayda örnekleme yaklaşımı kullanılarak toplanmıştır. Toplanan veriler hiyerarşik çoklu regresyon kullanılarak analiz edilmiştir. BDTM'nin boyutları (tutum, algılanan norm ve öz- yeterlik) ve adanmışlığın boyutları (duygusal, normatif ve süreklilik) arasında ilişki olduğu gözlemlenmiştir. En yüksek korelasyon, IMBP'nin bir boyutu olan tutum ile değişime bağlılığın bir boyutu olan değişime duygusal bağlılık arasında bulunmuştur. Bulgulara göre öğretmenlerin eğitimsel değişime bağlılıkları değişime yönelik tutumları, değişim sırasında algıladıkları normlar ve değişim özyeterlikleri ile belirlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Change is inevitable in all evolving societies. Thus, it is accepted as a fact of life. The shutdown during the pandemic imposed by the coronavirus has been one of the latest changes that have impacted the whole world. This situation, of course, influenced the educational system. In line with the recent situations, this study examined teachers' commitment to the educational change they experienced during the pandemic and examined whether the Integrative Model of Behavioral Prediction (IMBP) predicts teachers' commitment to change. A correlational research design was used to examine this. The sample consists of 642 individuals who are teachers in public schools at the elementary, middle, and high school levels. The data was gathered using the convenience sampling approach using an online scale on social media. The collected data were analyzed utilizing hierarchical multiple regression. All three IMBP dimensions, attitude, perceived norm, and self-efficacy, have a relationship with the three dimensions of commitment to change; affective, normative, and continuance. The highest correlation is found between attitude, which is a dimension of IMBP, and affective commitment to change, which is a dimension of commitment to change. According to the findings, teachers' commitment to educational change is determined by their attitudes towards change, the norms they perceive during change, and their change self-efficacy.