Osteoartritli kişilerde üst ekstremite fonksiyonlarının incelenmesi
- Tez No: 37881
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURAY KIRDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Çalışmamıza, Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi Fiziksel Tıp ve Reha bilitasyon Anabilim Dalı, îş ve Uğraşı Tedavisi Ünitesinde, üst ekstremitelerine ait OA tanısı konmuş 20 kadın olgu ve üst ekstremitelerinden hiçbir şikayeti olmayan 20 sağlıklı kadın olgu alınmıştır. Olgular üst ekstremiteye yönelik olarak postür, atrofi veya ödem, eklem hareket genişliği, eklem sertliği, kas kısalıkları, kas kuvveti, kavrama ve çimdikleme kuvveti, duyu, ağrı, koordinasyon, GYA,“Box and Block”ve Minnesota Manipülasyon Hızı tesüerindeki fonksiyonel yetenekleri açısından değerlendirilmişlerdir. Çalışmamızda OA'li olgularla sağlıklı olgular arasında kas kuvveti, kavrama ve çimdikleme kuvveti, koordinasyon,“Box and Block”ve Minnesota Manipülas- yon Hızı testlerindeki basan açısından önemli farklılıklar (p < 0.05) bulunmuştur. OA'li olguların fonksiyonel testlerdeki yeteneklerini değerlendirilen faktörlerin değişik oranlarda etkilediği gözlenmiştir. Sonuç olarak; OA'li olguların fonksiyonel kapasitelerinde daha başardı ola bilmeleri için, iş ve uğraşı tedavisi ünitelerinde de değerlendirilmelerinin, ergonomik düzenlemeler ve koruyucu tedavi önerileri konusunda bügüendirilmelerinin gerekli olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 20 cases who diagnosed OA on upper extremities joints and 20 healthy cases without any complaint in Ankara University, tbn-i Sina Hospital, Department of Physical Therapy and Rehabilitation, Occupational Therapy Unit have been received our study. Functional capacity of upper extremities of these cases in the tests of postur, atrophy or edema, the range of motion of joint, joint stiffness, muscle tightness, the muscle strength, the grip and pinch strength, sense, pain, coordination, daily living of activities, Box and Block and Minnesota Manipulation Rate tests have been evaluated. In this present study, when healthy cases and cases with OA were compared, it has been find that was significant difference (p < 0.05) on among success of them in grip and pinch strengths, coordination, Box and Block and Minnesota Manipulation Rate tests. It has been find that capacity of cases with OA in the functional tests were influenced by investigated factors on different degrees. Cases with OA should benefited from ergonomic and protective proposals in Occupational Therapy Units so that they can able to be more successful on their functional capacities. 87