Düşük doz asetilsalisilik asit ve diğer Non-steroid anti-inflamatuvar ilaçların terminal ileum ve kolon mukozasına etkisinin retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective evaluation of effects of low-dose acetylsalicylic acid and other Non-steroidal anti-inflammatory drugs on terminal ileum and colonic mucosa
- Tez No: 669366
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ÇAĞLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç Non-steroid antiinflamatuvar ilaçlar (NSAİİ) ve düşük doz asetilsalisilik asit (ASA) (100-300 mg), dünyada ve ülkemizde en çok reçete edilen ilaçlardan biridir. Bu ilaçların peptik ülser, kanama, perforasyon ve obstrüksiyon gibi ciddi üst gastrointestinal sistem (GİS) komplikasyonlarla ilişkili olduğu iyi bilinmektedir. Ancak son zamanlarda bu ilaçlara bağlı alt GİS komplikasyonların görülme sıklığı artarken, üst GİS komplikasyonlarının azaldığını gösteren bildiriler de bulunmaktadır. Alt GİS incelemesine yönelik yapılan kolonoskopi, kapsül endoskopi ya da cihaz yardımlı enteroskopi gibi teknikler lezyonların görüntülenmesine yardımcı olmaktadır. Lezyonlar genellikle peteşi, hiperemik alan, erozyon ve aftöz ülser gibi çeşitli bulgularla karşımıza çıkmaktadır. NSAİİ ile indüklenen bu lezyonların patogenezi karmaşık ve net bir şekilde aydınlatılmamış olup, bu ilaçlar kaynaklı mukozal defektleri önleyebilen veya tedavi edebilen bir ilaç henüz geliştirilmemiştir. Bu araştırma ile kullanılan düşük doz ASA ve diğer NSAİİ'lerin terminal ileum ve kolon mukozasına etkisi gösterilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem Çalışmamızda temmuz 2018 – kasım 2019 tarihleri arasında Balıkesir Üniversitesi Hastanesi Gastroenteroloji Polikliniği, Endoskopi ünitesinde tarama amaçlı (50 yaş üstü), kronik kabızlık, kronik ishal, polip öyküsü, dışkıda kanama ve diğer nedenlerden dolayı kolonoskopi yapılan 105 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. Bu hastaların 54 tanesi RA, osteoartrit ya da ASKH gibi sebeplerle en az 6 ay süre ile düşük doz ASA ve/veya diğer NSAİİ kullananlar, diğer 51'i ASA veya NSAİİ kullanımı olmayanlardan oluşmaktaydı. Çalışmanın analizleri IBM SPSS 22.0 paket programı ile yapıldı. Araştırmada ASA veya NSAİİ kullanımı olan ve olmayan grup arasında oransal verilerin karşılaştırılmasında Pearson Ki-Kare Analizi kullanıldı. Buna ek olarak oransal karşılaştırmada denek oranı %5'in altına inen karşılaştırmalarda Fisher Kesin Ki-Kare Analizi kullanıldı. ASA veya NSAİİ kullanımı olan ve olmayan kişiler arasında yaş ortalamalarını karşılaştırmak amacıyla Bağımsız Gruplar t testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim Non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs) and low-dose acetylsalicylic acid (ASA, 100-300 mg) are among most frequently prescribed drugs in Turkey and worldwide. It is well-known that these agents are associated to severe upper gastrointestinal (GI) system complications such as peptic ulcer, bleeding, perforation or obstruction. However, in recent years, there are reports suggesting an increase in the incidence of lower GI system complications related to these agents while upper GI complications are decreasing. Techniques targeting lower GI system such as colonoscopy, capsule endoscopy or device-assisted enteroscopy aid visualization of lesions. The lesions generally manifest with several findings such as petechiae, hyperemic areas, erosion and aphthous ulcers. The pathogenesis of lesions induced by NSAIDs is somewhat complex and hasn't been fully elucidated; yet, no agent hasn been developed, which is able to prevent or treat NSAIDs-related mucosal defects. In this study, it was aimed to demonstrate effects of low-dose ASA and other NSAIDs on terminal ileum and colonic mucosa. Material and Method In our study, we retrospectively reviewed data from 105 patients (aged >50 years) who underwent screening colonoscopy due to chronic constipation, chronic diarrhea, history of polyp, blood in stool and other reasons at Endoscopy Unit of Gastroenterology Department of Balikesir University Hospital between July, 2018 and November, 2019. Of the patients, 54 were using low-dose ASA and/or other NSAIDs due to romatoid artrite (RA), osteoarthritis or atherosclerotic coronary heart disease (ACHD) for at least 6 months while 51 patients had no history of ASA or NSAIDs use. Analyses were performed using IBM SPSS version 22.0. The Pearson's chi-square test was used to compare proportion between groups with or without ASA and/or NSAIDs use. In addition, Fisher's exact test was used in comparisons where subject rate was