Sağlıklı kişilerde proprioseptif nöromusküler fasilitasyon tekniklerine verilen hemodinamik yanıtların alt ve üst ekstremitelerde karşılaştırılması
  1. Tez No: 37882
  2. Yazar: EDİBE YAKUT (ÜNAL)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜLYA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Çalışmamız, PNF tekniğinin sağlıklı kadın (n=20) ve erkek (n=20) olgularda, alt ve üst ekstremitelere uygulandığı zaman gelişen hemodinamik yanıtları karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmamız Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Kardiopulmoner Rehabilitasyon Ünitesinde 40 olgu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Olguların dominant üst ve alt ekstremitelerine aynı diagonal patern uygulanmış, başlangıçta, uygulamanın birinci, beşinci ve onuncu tekrarlarında ve toparlanmanın birinci ve beşinci dakikalarında KH, KB ve DP değerleri kaydedilmiştir. Alınan değerler, cinsiyetler arasında ve ekstremiteler arasında, başlangıç değerlerine göre artışları ve birbirlerine göre farkları açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was undertaken to determine and compare the hemodynamic responses of healty female (n=20) and male (n=20) subjects. This study was carried out on fourty subjects in the Cardiopulmonary Rehabilitation Department of the School of Physical Therapy and Rehabilitation in Hacettepe University. The same diagonal pattern was utilized in the dominant upper and lower extremities of the subjects. The heart rate (HR), blood pressure (BP) and double product (DP) values were measured at the beginning, first, fifth and tenth repetition of the patterns. After finalizing the exercises, the first and fifth minute recovery values were also measured. All measured HR, BP and DP values were compared with each other and between the sexes and extremities.