Spor yapan 45-65 yaş grubu erkeklerde fiziksel özelliklerin saptanması
  1. Tez No: 37883
  2. Yazar: MUSTAFA DÜGER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NEVİN ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
54 ÖZET Sağlıklı yaşamak, stresli ortamlardan uzak kişilerin tüm vücut fonksiyonlarını aktif ve yeterli bir şekilde sürdürmeleri ile mümkün olmaktadır. Bununla birlikte, bu yaşam koşuluna spor ve rekreasyonel aktivitelerin katılımı sağlıklı yaşamın sürecini uzatmaktadır. Bu amaçla, Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Sporcu Sağlığı Ünitesinde Yaşları 45- 65 arasında değişen spor yapan ve spor yaşantılarını devam ettiren 40 erkekten fiziksel uygunluk düzeylerini araştırmak ve belirlemek için bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Kişiler yaptıkları spora göre tenis (n=20) ve futbol (n=20) oynayanlar olmak üzere (N= 40) ayrılmışlardır. Ayrıca çalışmaya fiziksel uygunluk parametre- lerindeki farkı incelemek için hiç spor yapmayan 20 sedanter dahil edilmiştir. Vücut yapı özellikleri ile değerlendirilen tüm olgulara postür analizi, kas testi, kısalık testi, vücut yağ yüzdesi ölçümleri uygulanmış tır. Fiziksel uygunluk testleri olarak kuvvet (el statik kuvveti), anaerobik güç (dikey sıçrama), esneklik (sit and reach, gövde fleksiyon ve hiperekstansiyonu), kassal endurans (sit-ups, push-ups), denge - koordinasyon, kardiovasküler endurans (ip atlama) parametreleri değerlendirilmiştir. Gövde fleksiyonu ve gövde ekstansiyonu kas kuvveti değerleri, push-ups testi, sit-ups testi, sit and reach testi ve ip atlama testinde futbol oynayan grupta, diğer gruplara göre fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (P0. 05).Ayrıca, kardiovasküler endurans indeksi ve fiziksel uygunluk indeksi sonuçlarına göre ise ; I. ile III. ve II. ile III.
Özet (Çeviri)
56 SUMMARY Healthy life can be performed by living without stress and continueing the active conditions. However participating recretional activities support the period of healthy life style. For this purpose, 40 male subjects whose ages between 45-65 and who were continueing their sportive activies were evaluated to determine their physical fitness levels 20 of them were playing tennis, 20 were playing football. A third group was consisted of sedentary subjects. All the subjects were assessed for posture, muscle strength, muscle shortness and body fat percent, strength (hand static strength), anaerobic power (vertical jump), flexibility (sit and reach, trunk flexion and hyperextension), muscle endurans (sit ups, push- ups), balance, coordination and cardiovascular endurance (rope skipping) parameters were evaluated as physical fitness tests. Trunk flexion and extension muscle strengths, push-ups test, sit-ups test, sit and reach test and rope skipping tests were found to be statistically important in the football group when compared with the other groups (P0.05). Due to cardiovascular endurance index and physical fitness index, there was a meaningful difference between the groups I. and III., II. and III.