Bel ağrısı olan olgularda devamlı kısa dalga diatermi ile kesikli kısa dalga diaterminin etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 37884
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜL ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Bel ağrısında devamlı kısa dalga diatermi ile kesikli kısa dalga dia- terminin etkilerini karşılaştırmak amacıyla Hacettepe Üniversitesi Fizik sel Tıp-Rehabilitasyon Anabilim Dalı ile Fizik Tedavi-Rehabilitasyon Yüksek Okuluna başvuran disk dejenerasyonu ve kök iritasyonuna bağlı bel ağrısı olan 60 olgu tedaviye alınmıştır. Her grupta 20 olgunun yer aldığı üç grup oluşturulmuştur. Birinci gruba devamlı kısa dalga diatermi ve egzersiz, ikinci gruba 200 Hz. kesikli dalga diatermi ve egzersiz, üçüncü gruba 46 Hz. kesikli dalga diatermi ve egzersiz uygulanmıştır. Olgulara tedavi öncesi ve sonrası ağrı düzeyleri, kas kuvvetleri, kas kısalıkları, alt ekstremiteler ve lumbal bölge hareket genişliği, yürüyüş hızları ve yürüyüş parametreleri yönünden karşılaştırma yapıldığında önemli farklılıklar elde edilmiştir. Sonuçlar; üç tedavi yönteminin de bel ağrısında etkin olduğunu, ancak kesikli dalga diaterminin devamlı kısa dalga diatermiye göre ağrıyı azaltmada daha etkin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A study was performed in order to see the effects of continuous and pulsed short wave diathermy on 60 patients who are suffering from low back pain. The diagnosis were disc degeneration and root iritation. Three different physiotherapy prgrammes were applied for three groups. Each group was consisted from 20 patients. Continuous short wave diathermy and exercise were given to first group, 200 Hz. pulsed short wave diather my and exercise were applied to the second group while 46 Hz. pulsed short wave diathermy and exercise was given to the third group. All the subjects were evaluated for their pain level, posture and gait, muscle strength and shortness, lumbal and lower extremity range of mo tion. Finally; it was seen that there was significant difference between the values of evaluations which were done before and after the treatment. We can conclude that the three management procedures were effec tive in reducing low-back pain but pulsed short wave diathermy was found to be more effective than continuous short wave diathermy.