Elit düzeyde spor yaptıktan sonra yarışma sporunu bırakmış sporcularda koroner kalp hastalıkları risk profilinin araştırılması
Investigation of the coronary heart disease (CHD) risk profiles of retired elite players
  1. Tez No: 79677
  2. Yazar: ALPER FARUK UĞRAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LATİF AYDOS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
173 ÖZET Bu araştırmanın amacı, elit düzeyde yıllarca spor yaptıktan sonra yarışma sporunu bırakmış bireylerin, koroner risk profillerim araştırmak ve egzersiz sırasında ya da antrenörlük yaparken görülen travmatik olmayan ölümleri hazırlayan psiko-sosyal ve fizyolojik nedenleri bulmaya çalışarak bu yönde yapılacak olan bilimsel çalışmalara katkıda bulunmaktır. Çalışma, 1999 yılında Ankara'da yapılmıştır. Çalışmaya, yıllarca elit düzeyde spor yaptıktan sonra yarışma sporunu bırakmış 20 erkek milli sporcu ile 10 sedanter erkek olmak üzere toplam 30 kişi katılmıştır. Çalışmada gruplar 1. Eski milli sporcular olup, düzenli egzersiz yapanlar (Yaş :X = 43.7 ± 3.43), 2. Eski milli sporcular olup, düzensiz egzersiz yapanlar ya da egzersizi tamamen bırakmış olanlar (Yaş:X = 45.9 ± 3.0), 3. Egzersiz yapmayan erkekler (Yaş:X = 41.8 ± 1.69) Deneklerin istirahatte nabız, tansiyon, aerobik kapasite, biokimyasal kan değerleri, skinfold deri kıvrım kalınlığı ölçümü ve yağ oram değerleri birbirleriyle karşüaştırıimıştır. Ayrıca deneklere yüz yüze görüşülerek katılımcıların sağlık davranışları, risk faktörleri, hastalığa ait aile hikayesi, demografik veriler, boş zaman egzersiz ve spor aktivitelerine katılımım içeren anket uygulanmıştır, ölçümlere uygulanan aritmetik ortalamalar arası farka ait " t M testinde, ölçülen parametrelerden Yaş (2-3**), Boy (2-3*), Kilo (2-3**, 1- 3*), Esneklik (1-3**), Skinfold deri yağ kalınlıkları (chest (1-2*, 1-3*), triceps (1-2*, 1- 3*), abdominal (1-2*), suprailiac (1-2*)), Vücut yağ oram (1-2*), HDL kolesterol (1-2*, 1-3*), Total kolesterol/HDL kolesterol oram (1-2**), LDL kolesterol/HDL kolesterol oram (1-2*, 2-3*), Toparlanma KAS (1-2**, 1-3*), Maksimum sistolik tansiyon (1-3*), Toparlanma sistolik tansiyon (6 dk sonra) (2-3*), Toparlanma diastolik tansiyon (6 dk sonra) (1-3*), Kişinin iş yükü (MET) değeri (1-2*), Stres testi egzersiz süresi (1-2*), Maksimum oksijen kullanım değeri (maxVC^) (1-2*) istatistiksel açıdan (*p
Özet (Çeviri)
176 SUMMARY The purpose of this study was to investigate the coronary heart disease (CHD) risk factor profiles and to examine the underlying socio-psychological and physiological reasons of nontraumatic sudden death during coaching or exercising. This study was completed in Ankara in 1999. A total of 30 male subjects was divided into 3 groups. Group 1 : Former national players (FNP) who have continued to exercise regularly (Age X = 43.7 ± 3.43 ). Group 2 : Former national players who have discontinued their sports activities or who haven't been exercising regularly (Age X - 4S.9 ± 3.0). Group 3 : Sedentary people (Age X - 41.8 ± 1.69). Data on participants' resting heart rate (RHR), aerobic capacity (max V02), blood biochemical values,“ skinfold measures”, body fat ratio, and some other physical parameters ( age, height, weight, flexibility etc.) at rest, during and after exercise have been compared. In addition, all subjects' health behaviors, risk factors, family history of disease, demographic data and current and past participation in leisure time sport and physical activities were collected face-to-face through questionaires. The statistical analysis of these measures (t-test) showed that Age (2-3**), Height (2-3*), Weight (2-3**, 1-3*), Flexibility (1-3**), Skinfold measures (chest (1-2*, 1-3*), triceps (1-2*, 1-3*), abdominal (1-2*), suprailiac (1-2*)), Body fat ratio (1-2*), HDL- Cholesterol (1-2*, 1-3*), Total Cholesterol (TC) / HDL-Cholesterol (1-2**), LDL- Cholesterol / HDL Cholesterol (1-2*, 2-3*), Recovery HR (1-2**, 1-3*), Maximal systolic BP (1-3*), Recovery systolic BP (6-min after) (2-3*), Recovery diastolic BP (6-min after) (1-3*), MET (1-2*), Stress test' exercise time (1-2*), and Aerobic capacity (maxVC^) (1- 2*) were statistically found significant (*p