Hasta yakınlarında demografik yapı-memnuniyet ilişkileri ( Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi süt çocuğu servisi örneği)
Patient relationship satisfaction of near demographi̇c structure
- Tez No: 379119
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Dünya üzerinde medeniyetler geliştikçe insanlar kaliteye, kaliteli hizmet almaya ve kaliteli yaşamaya daha çok değer vermeye başlamıştır. Kaliteli hizmet alma, son yıllarda birçok kurum ve kuruluş tarafından kamuoyunun bir parçası haline getirilmiştir. Günümüzde müşterilerin, satın aldıkları hizmetten veya maldan memnun kalmaları dünyada ve ülkemizde üzerinde durulan değerler arasında yer almaktadır. Her geçen gün sağlık hizmetlerinde de kalitenin önemi artmaktadır. Hükümetler vatandaşlarına kaliteli sağlık hizmeti sunulması ve sağlık sistemlerinin kalitesini güvence altına alma konusundan sorumludurlar. Sağlıklı olma her insanın en temel ve vazgeçilmez haklardan biridir. Bireyler, sağlıklarına sağlık kuruluşlarının topluma sunduğu sağlık hizmetleri aracılığı ile ulaşabilirler. Sağlık hizmetleri verilirken, toplumun sağlık konusunda var olan istekleri ve beklentileri en üst düzeyde karşılanarak hasta ve hasta yakını memnuniyeti oluşturulmalıdır. Hasta ve hasta yakını memnuniyeti, kişilerin beklentileri, algıları, geçmiş deneyimleri, hasta ve ailesinin kültürü, sos yo-demografik özellikleri, yaşam tarzları, sosyal sınıfı, alışkanlıkları, sağlık hizmetlerinin kalitesi ve sunum şekli, bürokrasi, güven, fiziksel çevre, kullanılan malzeme ve teknoloji, temizlik, ücret, hizmete erişim hızı gibi birçok faktörlerden etkilenmektedir. Hasta ve hasta yakını memnuniyeti oluşturabilmek için tüm sağlık kurumları, kurum bazında memnuniyeti etkileyen faktörleri tespit etmeli, olumsuz şartları gidermeli ve toplumun sağlıkla ilgili taleplerini üst düzeyde karşılaması gerekmektedir. Bütün kuruluşlar gibi sağlık kuruluşları da uzun ömürlü olmak isterler. Sağlık kurumlarının varlığı hastalarının olmasına, diğer kurumlarla rekabet gücü ise hastalarını/hasta yakınlarını memnun etmesine bağlıdır. Kurumların hasta ve hasta yakını memnuniyetinin belirlemesi, hastaya verilen tüm hizmetlerin kalitesini belirlemenin yanında sağlık hizmetini planlayanlara ve sunanlara sağlık hizmetinin niteliği ve niceliğinin nasıl olması gerektiğine dair bilgiler sağlamsı yönü ile çok önemlidir. Memnuniyetin hasta ve hasta yakınlarının tedaviyi kabul etmesi ve uygulaması açısından ayrı bir öneme sahiptir. Hasta/hasta yakını memnuniyeti sağlık kurumlarının tercih edilmesi yönünde belirleyicidir. Sağlık hizmetlerinde kalitenin artırılması için hasta/hasta yakını memnuniyeti geliştirilmeli ve düzenli olarak ölçülmelidir.
Özet (Çeviri)
Civilizations on Earth evolves quality people, quality service and quality to get started to give more value to live. Getting quality services in recent years by many institutions and organizations have become part of the public. Nowadays, customers, buy or malt are not satisfied with their service in the world and in our country is among the values emphasized. With each passing day the importance of quality in health care is increasing. The Government provided quality health care to their citizens and to guarantee the quality of health care systems are responsible for about. Every human being healthy is one of the most fundamental and inalienable rights . Individuals, their health, health care organizations that provide community health services are accessed through . Health services are given, which have about the health of society demands and expectations are met at the highest level of satisfaction of patients and their relatives should be established. The patient and family satisfaction, expectations of people , perceptions , past experiences , patient and family culture , socio -demographic characteristics , lifestyle , social class , habits, health service quality and delivery of the bureaucracy , confidence, physical environment , materials used and technology , cleaning , wages, access to services is affected by many factors such as speed . Patients and their relatives in order to create satisfaction for all health institutions , organizations must identify the factors that influence all organizations, such as health care organizations want to be long-lasting. Health of patients is the presence of institutions, the patients competitiveness with other institutions / not satisfied depends on the patient's relatives. Institutions patients and satisfaction to determine, given to patients of all services determine the quality of the health service who plan and submitters of health care quality and quantity should be, that information saglamsina by the direction is very important. Satisfaction of patients and their relatives to accept treatment and has a particular importance for the implementation. Patient / caregiver satisfaction determinants of health institutions is to be preferred direction. Improve the quality of health care for the patient / caregiver satisfaction should be developed and should be checked regularly.