Çalışma hayatında iletişim, iletişim becerileri ve motivasyon (Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanları örneği)
Working life communication, communication skills and motivation ( Antalya Education and Research Hospital employee sample)
- Tez No: 379120
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İletişim Bilimleri, İşletme, Health Care Management, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Hızla gelişen ve değişen dünyamızda üretim faktörlerinden sermaye ve bilgiye ulaşmak daha önceki zamanlara göre kolaylaşmış, rekabeti arttırmıştır. Bu durum insan kaynaklarının önemini ön plana çıkarmıştır. Yönetimin temel amacı, mevcut kaynakları etkili ve verimli bir şekilde kullanarak karlılık ve verimliliği arttırmaktır. Yönetimin temel konusu olan insan faktörünün bedensel, zihinsel ve ruhsal gücünün maksimum olarak üretim sürecine katılması gereği motivasyon araçlarının kullanımını zorunlu kılmaktadır. Çünkü, çalışanların işletme amaçlarına katkıları için teşvik edilmesi gerekmektedir. Çalışanların örgüt içi ve dışı fizyolojik, psikolojik ve sosyal ihtiyaçlarını anlayan, yorumlayabilen yöneticiler, çalışanlarından en üst seviyede verim alabileceklerdir. İşletmelerin başarıları ile çalışanların motivasyonları arasında doğrusal bir ilişki vardır. Bu çalışmada önce yönetim, yönetici, iletişim, motivasyon kuramları açıklanmaya çalışılmış, sonra Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanlarına anket uygulanmış, daha sonra bulgular ışığında değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Rapidly developing and changing world, and to discover the factors of production of capital facilitated by the earlier times, to increase competition. This situation has highlighted the importance of human resources. The main objective of management, using available resources effectively and efficiently to increase profitability and productivity. The management of the human factor is the main subject of the physical, mental and spiritual power by a maximum motivation to participate in the production process requires the use of tools. Because the employees for their contribution to the objectives of the company should be encouraged.Employees within the organization and outside the physiological, psychological and social needs, understand, interpret managers, employees, be able to receive the highest level of efficiency. There is a linear relationship between the achievements of businesses and employees' motivation. To increase employee loyalty and performance, using the communication skills, team work is required to develop a sense of belonging and to keep in the forefront.Increase the level of satisfaction of individuals working in the individual case and the individual needs of both him and work with high motivation for the business will be more useful and efficient. The most important factor in the survival of businesses and to compete in person. Thus corporations working all the time required to keep the motivation high.