Emoticom test bataryasının Türkçe uyarlamasının faktör analizi, geçerliği ve güvenirliği
Turkish adaptation of the emoticom test battery: Factor analysis, validity and reliability
- Tez No: 1002654
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÜLEÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: EMOTICOM test bataryasının Türkçe konuşan populasyonun diline ve kültürüne uyarlanarak faktör analizinin, geçerliğinin, güvenirliğinin ve psikometrik özelliklerinin çalışılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif kohort tipinde bir ölçek standardizasyonu, geçerlik ve güvenirlik çalışması olup Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Etik Kurulundan onam alınmıştır. Kendisinde ve birinci derece yakınlarında psikopatoloji öyküsü, nörolojik hastalık veya kafa travması öyküsü, mental retardasyonu, düzenli alkol-madde veya sigara kullanımı olmayan Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin çalışanları ve öğrencileri arasından çalışmaya dahil olmak için gönüllü olmuş 100 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılar Bilgilendirilmiş Gönüllü Olur formu, Sosyodemografik ve Klinik Veri Toplama Formu doldurarak uygun saat ve günde EMOTICOM bataryasının uygulaması için randevu oluşturulmuştur. Önceden belirlenmiş sessiz bir odada günün sat 09:00-12:00 saatleri arasında katılımcılara dokunmatik ekran özellikli bilgisayar ile EMOTICOM bataryası uygulanmıştır. Teste başlamadan önce katılımcılara Duygudurum profili ölçeği (POMS) verilmiştir. Karakter belirteci ölçen diğer testler için ikinci seans oluşturulmuş ve bu seansta özbildirim ölçeği olan Eysenck Kişilik Envanteri-Gözden Geçirilmiş/Kısaltılmış formu (EKA-GGK) katılımcı tarafından doldurulmuştur. Ardından çalışmacı tarafından Türkçe Yetişkin Okuma Testi (NART-TR) katılımcıya uygulanmıştır. 50 katılımcıya test uygulamasından 4-6 hafta sonra aynı yer ve saat aralığında test tekrar uygulaması yapılmıştır.. Bulgular:Bu çalışmada, sıcak bilişsel işlevleri değerlendiren EMOTICOM test bataryasının psikometrik özellikleri incelenmiş ve geçerliği ile güvenirliği değerlendirilmiştir. Çalışmaya 100 sağlıklı yetişkin katılmış olup, yaş ortalaması 29,3 (SD=7,79) olarak belirlenmiştir. Katılımcıların büyük çoğunluğu üniversite mezunu veya halen eğitimine devam etmektedir. EMOTICOM bataryasındaki 12 farklı görevden elde edilen toplam 55 birincil değişken analiz edilmiş, bu değişkenler için testlerin taban ve tavan etkileri, dağılım özellikleri ve faktör yapıları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Faktör analizi sonucunda 7 faktörlü bir yapı ortaya çıkarılmış ve toplam varyansın %63,58'ini açıkladığı belirlenmiştir. Bu bulgu, sıcak bilişsel süreçlerin farklı alt bileşenlere sahip olduğunu ve test bataryasının modüler bir yapı sunduğunu göstermektedir. Özellikle sosyal biliş, ödül-duyarlılık, motivasyonel süreçler ve risk alma mekanizmalarının farklı faktörler altında toplandığı belirlenmiştir. Çalışmada ayrıca test-tekrar test güvenirliği değerlendirilmiş ve birincil değişkenlerin %22'sinin mükemmel, %35'inin iyi, %24'ünün orta düzeyde güvenirlik gösterdiği, geri kalan %19'un ise düşük güvenirlik sergilediği bulunmuştur. En yüksek güvenilirlik sosyal biliş görevlerinde elde edilirken, ödül ve motivasyon temelli görevlerde daha fazla bireysel varyasyon gözlemlenmiştir. Taban ve tavan etkileri açısından, değişkenlerin büyük çoğunluğunun ölçüm duyarlılığının yeterli olduğu, ancak bazı değişkenlerin tavan veya taban etkisi göstererek performans aralığını sınırladığı belirlenmiştir. Ayrıca, EMOTICOM test bataryasındaki 55 çıktı, toplam 6 farklı demografik veya psikometrik değişkenle (yaş, cinsiyet, eğitim süresi, nörotisizm puanı, duygudurum profili puanı ve IQ) korelasyon analizine tabi tutulmuş, ancak bu değişkenlerin büyük çoğunlukla EMOTICOM değişkenleri ile anlamlı bir ilişki göstermediği bulunmuştur. Yalnızca sınırlı sayıda çıktı ile düşük veya orta düzeyde korelasyonlar tespit edilmiştir. Örneğin, eğitim süresi ile öfke yüz ifadelerini tanıma doğruluğu arasında zayıf-orta düzeyde (r = 0.32, p < 0.01) pozitif bir ilişki, duygudurum profili ile yüz duygu tanıma afektif yanlılık puanı arasında zayıf düzeyde (r = -0.34, p < 0.01) negatif bir korelasyon gözlemlenmiştir. Ayrıca, nörotisizm puanı ile sosyal karar verme görevleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ancak zayıf düzeyde korelasyonlar tespit edilmiştir. Genel olarak, bireysel ve demografik değişkenlerin sıcak bilişsel süreçleri büyük ölçüde etkilemediği, ancak belirli değişkenlerin belirli bilişsel süreçlerle düşük-orta düzeyde ilişkili olabileceği görülmüştür. Sonuç: Çalışmamızda , EMOTICOM test bataryasının sağlıklı katılımcılardan oluşan bir örneklemden elde edilen verilerle test-tekrar test güvenilirliği , faktör analizi ve görevler arasındaki ilişkileri kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir. Genel olarak, çalışmamız EMOTICOM görevlerinin geniş çapta uygulanabilir olduğunu, yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi ve bireysel farklılıklar gibi demografik faktörlerden bağımsız olarak güvenilir ölçümler sunduğunu göstermektedir. Özellikle, Sosyal Biliş alanındaki görevler yüksek test-tekrar test güvenilirliği sergileyerek, bireylerin sosyal bilişsel süreçlerinin ölçülmesi için güçlü bir araç sunduğunu kanıtlamıştır. EMOTICOM bataryasındaki Zihin Kuramı ve Ahlaki Yargı görevleri, en yüksek güvenilirlik değerlerine sahip olup, bilişsel süreçlerin istikrarlı bir şekilde değerlendirilebileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, Duygu İşleme alanındaki görevler de büyük ölçüde kabul edilebilir düzeyde güvenilirlik sunmuş ve objektif ölçüm sağlamıştır. Bunun yanında, Motivasyon ve Ödül alanındaki güvenirlik düzeyi diğer iki alana göre nispeten düşük kalmıştır ki bu bulgular Britanya ve Danimarka uygulamalarının sonuçlarıyla uyumludur(33,102). Motivasyon ve Ödül alanındaki görevlerde diğer alanlara nispeten düşük bulunan düşük güvenilirlik değerleri, bireylerin görev sırasında stratejik değişiklikler yapabileceğini veya öğrenme etkisinin devreye girebileceğini düşündürmektedir. Bu bulgu, bu görevlerin gelecekteki araştırmalarda daha iyi optimize edilerek kullanılabileceğini göstermektedir. Çalışmamız, EMOTICOM bataryasının klinik ve deneysel çalışmalarda geniş bir kullanım alanına sahip olduğunu ve özellikle sosyal bilişsel süreçlerin ölçümünde güçlü bir araç sunduğunu ortaya koymaktadır. Gelecekte, EMOTICOM görevlerinin hasta gruplarındaki performansını incelemek ve müdahale çalışmalarındaki etkinliğini belirlemek için araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışma, gelecekteki araştırma tasarımlarını yönlendirmek ve hangi EMOTICOM görevlerinin belirli çalışma popülasyonlarına en uygun olabileceğini belirlemek için önemli bir referans noktası sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to adapt the EMOTICOM test battery to the language and culture of the Turkish-speaking population and to examine its factor structure, validity, reliability, and psychometric properties. Materials and Methods: This study is a prospective cohort-type scale standardization, validity, and reliability study conducted with the approval of the Ethics Committee of Erenköy Psychiatric and Neurological Diseases Hospital. The research was conducted between April 2024 and January 2025. The study included 100 voluntary participants who were employees or students at Erenköy Psychiatric and Neurological Diseases Training and Research Hospital, with no history of psychopathology in themselves or their first-degree relatives, no neurological disease or head trauma, no mental retardation, no physical condition preventing them from completing the test, and no regular use of alcohol, substances, or tobacco. Participants who signed the informed consent form completed the Sociodemographic and Clinical Data Collection Form and scheduled an appointment for the administration of the EMOTICOM battery at a convenient time. The test was administered in a predetermined quiet room between 09:00 and 12:00 using a Lenovo Yoga 7 touchscreen laptop. Before starting the test, participants completed the Profile of Mood States (POMS). A second session was scheduled for other personality-related assessments, during which participants completed the self-report measure Eysenck Personality Questionnaire-Revised/Short Form (EPQ-R/S). Additionally, the researcher administered the Turkish version of the National Adult Reading Test (NART-TR). A subset of 50 participants underwent a retest 4-6 weeks after the initial test under the same conditions. Results: This study examined the psychometric properties of the EMOTICOM test battery and assessed its validity and reliability. A total of 100 healthy adults participated, with a mean age of 29.3 years (SD=7.79). The majority of participants were university graduates or currently pursuing higher education. A total of 55 primary variables derived from 12 different tasks in the EMOTICOM battery were analyzed, and floor and ceiling effects, distribution characteristics, and factor structures were comprehensively examined. Factor analysis revealed a seven-factor structure, explaining 63.58% of the total variance, indicating that hot cognitive processes consist of distinct subcomponents and that the test battery has a modular structure. In particular, social cognition, reward sensitivity, motivational processes, and risk-taking mechanisms were identified as distinct factors. Additionally, test-retest reliability was assessed, and it was found that 22% of the primary variables demonstrated excellent reliability, 35% showed good reliability, 24% exhibited moderate reliability, and 19% showed low reliability. The highest reliability was observed in social cognition tasks, whereas greater individual variability was detected in reward and motivation-related tasks. Regarding floor and ceiling effects, most variables were found to have adequate measurement sensitivity, although some variables exhibited floor or ceiling effects that constrained the performance range. Furthermore, 55 outcome variables from the EMOTICOM test battery were analyzed in relation to six different demographic or psychometric variables (age, gender, years of education, neuroticism score, mood profile score, and IQ). However, the majority of these demographic and psychometric variables did not exhibit significant relationships with EMOTICOM variables. Only a limited number of outcome variables showed weak-to-moderate correlations. For example, years of education correlated weakly to moderately with accuracy in recognizing angry facial expressions (r = 0.32, p < 0.01), while mood profile scores exhibited a weak negative correlation with affective bias scores in facial emotion recognition (r = -0.34, p < 0.01). Additionally, neuroticism scores demonstrated weak but statistically significant correlations with social decision-making tasks. Overall, demographic and individual differences had minimal impact on hot cognitive processes, though certain variables were weakly to moderately associated with specific cognitive processes. Conclusion: This study comprehensively evaluated the test-retest reliability, factor structure, and inter-task relationships of the EMOTICOM test battery using data from a sample of healthy participants. Overall, our findings suggest that EMOTICOM tasks are broadly applicable, providing reliable measurements independent of demographic factors such as age, gender, and education level. Notably, tasks assessing social cognition demonstrated high test-retest reliability, supporting their utility in measuring social cognitive processes. The Theory of Mind and Moral Judgment tasks in the EMOTICOM battery exhibited the highest reliability, indicating their stability in assessing cognitive processes over time. Additionally, emotion processing tasks demonstrated largely acceptable reliability, providing objective measures of affective cognition. However, tasks related to motivation and reward showed relatively lower reliability compared to social cognition and affective processing tasks, a finding consistent with previous British and Danish applications of the test battery (33,102). The lower reliability in motivation and reward-related tasks suggests that participants may adapt their strategies during testing or be influenced by learning effects, highlighting a potential area for further optimization in future research. Our findings suggest that the EMOTICOM battery is a valuable tool for both clinical and experimental research, particularly in assessing social cognitive processes. Future studies should investigate EMOTICOM task performance in clinical populations and evaluate its efficacy in intervention studies. This research provides an important reference point for future study designs and for determining which EMOTICOM tasks are most suitable for specific research populations.