Liderlik-motivasyon etkileşimi ve ilişkileri
Leadershi̇p-motivation interaction and relations
  1. Tez No: 379122
  2. Yazar: MEHMET ERENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, liderlik-motivasyon etkileşimi ve ilişkilerinin önemini ortaya koymaktır. Bu çalışmada organizasyonlarda yönetimin veya yöneticilerin liderlik vasıflarına sahip olmasının önemi ve aynı zamanda yönetimlerin organizasyonda çalışanların motivasyonunu artırmak için gerekli bilgi ve becerilere sahip olması gereği üzerinde durulmuştur. Kurumsal yöntem izlenen tez çalışması iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde liderlik kavramı, liderlik tipleri ve yaklaşımları, ikinci bölümde ise motivasyon kavramı, araçları, teorileri, liderlik ve motivasyon ilişkileri incelenmiştir. Aynı zamanda liderlik ve motivasyonun yönetim açısından önemi üzerinde durulmuştur. Kaynak olarak kitaplardan, makalelerden, internet kaynaklarından, tezlerden, kişisel bilgi ve deneyimlerden yararlanılmıştır. Çalışmanın sonucunda yönetimlerdeki kişilerin liderlik ve motivasyon araçlarına daha fazla önem verilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca bir işletmenin geleceğini ve başarısını etkileyen en önemli faktörün yönetimdekilerin çalışanlarına liderlik etme ve motivasyonlarını artırabilme yeteneği olduğu görülmüştür. Ayrıca en iyi liderlik ve motivasyon teorisi diye bir teoriden bahsedilemeyeceğinden dolayı yönetimlerin içinde bulunduğu şartlara ve çalışanların sosyo-kültürel durumlarına göre davranış sergilemeleri gerektiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, leadership-motivation is to demonstrate the importance of interactions and relations. In this study, the management of the organization or to have leadership qualities the importance of managers and also the organization of management to increase employee motivation should have the necessary knowledge and skills are emphasized. Corporate method followed thesis consists of two parts. In the first section the concept of leadership, leadership types and approaches, in the second part of the concept of motivation, tools, theories, leadership and motivation relationships were examined. At the same time the importance of leadership and motivation in terms of management are emphasized. As a source of books, articles, the Internet sources, personal knowledge and experience of the arguments have been utilized. As a result of the study of leadership and motivation of the people in management tools has been seen that more attention should be given. In addition, the future of a business and the administration of the most important factors affecting the success and motivation of their employees improve their ability to lead has been shown to be. Also the best leadership and motivation theory as a theory cannot be mentioned due to the conditions within which management and employees should behave according to the socio-cultural situation was observed.