Sağlık hizmetleri kalitesinin değerlendirilmesi ve hasta memnuniyeti (Antalya İli örneği)
Evaluation of health care quality and patient satisfaction (case of Antalya)
- Tez No: 379121
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sağlık hizmetleri, temel sağlık hizmetlerinden üçüncü basamak sağlık hizmetlerine kadar çok eklemli ve kapsamı geniş bir alanı ifade etmektedir. Kamu yararı ve kamu menfaatine olacak şekilde devlet kontrolünde yürütülen sağlık hizmetleri son yıllarda işletmeci bir yaklaşımla hastaneler temelinde gerçekleştirilir hale gelmiştir. Marka ve pazarlama yaklaşımlarıyla harmanlanan süreç, reform çalışmaları kapsamında organizasyonel bir nitelik de kazanmıştır. Bu aşamadaki en önemli ölçüt ise müşteri tatmini olarak görülmektedir. Sağlık hizmetlerinin kalite standartları çerçevesinde sunulması, bu standartlarla bağlantılı olarak müşteri memnuniyetinin sağlanmaya çalışılması hizmet kalitesi çerçevesinde değerlendirilebilir. Sağlık kurumlarının sunmuş olduğu hizmetlerin belirli kalite ölçütleriyle sınanması ile müşteri memnuniyetinin düzeyi takip edilebilir. Bu çalışma kapsamında, sağlık hizmetleri kalitesinin değerlendirilmesi ve hasta memnuniyetinin bu bağlamda ortaya konulması için, servqual ölçeğinden yararlanılarak, Antalya'nın en büyük hastanelerinden biri olan ve İl genelini temsil ettiği düşünülen Antalya Atatürk Devlet Hastanesi'nden hizmet alan hastaların tatmin düzeyleri ölçülmektedir.
Özet (Çeviri)
Health care, basic Health care and tertiary Health care refers to a wide range and scope of some any platforms. State control to be carried out in the public interest and the public interest approach to Health care in hospitals on the basis of the operator is carried out in recent years it has become. Part of the reform process, Organization all approaches to branding and marketing blended in a qualification gained. At this stage in the customer satisfaction is seen as the most important criterion. Provide Health care services within the framework of quality standards, the standards work in conjunction with the quality of service to be provided within the framework of customer satisfaction can be evaluated. Testing services offered by Health care institutions with specific quality criteria can be traced to the level of customer satisfaction. In this study, evaluation of the quality of Health services and to evaluate the patient satisfaction in this context, making use of the SERVQUAL scale, Antalya is one of the largest hospital and the province is considered to represent Antalya Ataturk State Hospital patients' levels of satisfaction with the service area measured.