Birinci basamak sağlık örgütlenmesi içerisinde toplam kalite boyutuyla personelin kurumsal yapı algısının değerlendirilmesi
Assessment of perception of corporate structure of staff with dimension of total quality in primary health organization.
  1. Tez No: 379123
  2. Yazar: SIDIKA BİRGÜL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kalite Kavramı, son otuz yılda Türkiye'de sanayi ve bilimin bir arada yürütülmesi, mühendislik ve ekonominin bir arada düşünülmesi ile birlikte gelişme göstermiş bir doğru, etkin, verimli ve güvenilir iş yapma yöntemi olarak ortaya çıkmaktadır. Kalite ve yönetsel sistem bir arada değerlendirildiğinde ise toplam kalite yönetimi şeklini almaktadır. Sağlık hizmetleri boyutuyla birlikte düşünüldüğünde kalite uygulamaları oldukça somut ve ölçülebilir nitelikte görünmektedir. Ancak bireylerin algısı anlamında düşünüldüğünde kaliteyi ölçmek bir o kadar zor bir hal almaktadır. Bu zorluğu aşmak için konu, birinci basamak örgütlenmeleri ve bu örgütlenmelerdeki personel ile kurumsal yapı ilişkisi çerçevesinde düşünülmüştür. Çalışma kapsamında sağlık hizmetlerinde kalite algısı, nicel ve nitel araştırma yöntemleri kullanılarak ortaya konulmuştur. Çalışanların kurumlarıyla ilişkileri, yapılandırılmış sorulara verilen sözlü yanıtların deşifresi ve analizi şeklinde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Quality Concept, a combination of science, industry and the execution of the last thirty years in Turkey, consider a combination of engineering and economy developed along with a proper, effective, efficient, and appears to be a reliable method of doing business. Were assessed by a combination of quality and management system takes the form of total quality management. Considering the quality of Health care services with the size of applications seems quite tangible, and measurable. However, considering the quality in terms of the perception of individuals is becoming a difficult one to measure. To overcome this difficulty issue, primary care Organizations and is considered within the framework of the relationship between institutional structure in organization's' staff. In the study the perception of quality in healthcare, qualitative research methods were asked to be introduced. Employee relations agencies, statistical data and analysis of deciphering are not structured in the form of answers to the questions were verbally.