İnternet reklam çeşitlerinin etkililiğini tüketici tutumlarına dayanarak belirlemeye yönelik bir araştırma (Sakarya Üniversitesi öğrencileri üzerinden anket çalışması)
A research to determining the effectiveness of the internet advertising types based on consumer attidues (Sakarya University students through survey)
- Tez No: 379138
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN OYAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Pazarlama ve reklamcılık sektörleri, dünyada ve Türkiye'de hacim olarak gittikçe büyümektedir. Türkiye her ne kadar dünyanın gelişmiş ülkeleriyle kıyaslanamayacak derecede küçük bir hacme sahip olsa da, pazarlama ve reklamcılığın geldiği son noktada sanal pazarlama ve reklamcılık sektörü yönünden ivmesi daha da büyümektedir. İnternet reklamları, bu sektörde çeşitli biçimlerde ve içeriklerde yer almaktadır. İnternetin kendine özgü reklam çeşitleri olmakla birlikte geleneksel reklam mecralarında kullanılan reklam çeşitleri de bu mecrada kullanılabilmektedir. Bu çalışma, sadece internet üzerinde yayınlanan bazı reklam türlerinin incelenmesini hedeflemektedir. İnceleme asıl olarak internetteki özgün reklam türlerine yönelik internet kullanıcılarının tutumlarını ölçmeye ve analiz etmeye yöneliktir.
Özet (Çeviri)
The scale of the marketing and advertising sectors are growing in the World and Turkey. Although Turkey's marketing and advertising scales has less importance as compared to the developed countries, still the virtual marketing and advertising sectors are growing considerably. Internet advertisements are taking various formats and contexts. Although there are internet-specific advertising types still traditional advertising types can be used in internet environment. This study is aimed to examine only the some of internet advertising types which are only broadcasted on internet. This study regards the measuring and analyzing the attitudes of internet users only for the advertisement types as mentioned above.